Strona główna » Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza” 2021 – relacja

Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza” 2021 – relacja

by ZOZŻ

Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza” 2021 zostały zorganizowane przez żeglarzy Klubu Żeglarzy Samotników. Klub ten działa od 1975 roku, powstał z inicjatywy żeglarzy startujących w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza” w latach 1974 i 1975. Pomysłodawcą KŻS był red. Tadeusz Karwacki z „Głosu Szczecińskiego”, który specjalizował się w publicystyce sportowej.

W dniu 10.08.2021 w Basenie Północnym w Świnoujściu, Komandor Regat, Komandor Klubu Żeglarzy Samotników kpt. Sławomir Turniak powitał uczestników regat i gości. Szczególnie gorące powitanie skierowane zostało do pomysłodawcy regat, autora ich nazwy i organizatora regat w ramach działań Jacht Klubu Wyższej Szkoły Morskiej w 1974 roku Piotra Stelmarczyka. Komandor KŻS przekazał mu proporczyk regat i imiennie dedykowaną koszulkę regat w wyrazie szacunku i uznania dla niestrudzonego propagatora żeglarstwa w różnych jego formach, dziękując mu jednocześnie za włączenie się w pomoc przy organizacji tegorocznej edycji . Równie gorące powitanie i krótka laudacja skierowane zostały w kierunku trzech przybyłych uczestników pierwszych edycji Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar ,,Poloneza” : Zygmunta Kowalskiego, Michała Kęszyckiego i Zbigniewa Andruszkiewicza. Każdy z wymienionych w krótkich słowach i w interesujący sposób podzielił się z obecnymi wspomnieniami ze swoich startów w regatach samotników. Po części oficjalnej nastąpiło przekazanie informacji dotyczących przebiegu regat, zasad bezpieczeństwa i komunikacji. Następnie odbyło się spotkanie z Kierownikiem Stacji SAR Arkadiuszem Konkolewskim, który poinformował żeglarzy o procedurach wzywania pomocy i problemach występujących w takich sytuacjach.

Następnego dnia, w środę, 11.08.2021 o godzinie 07:00 rozpoczęło się wspólne śniadanie przygotowane przez nieoceniony zespół brzegowy regat. O godz. 08:00 odbyła się odprawa meteorologiczna a bezpiecznej żeglugi życzył wszystkim także obecny zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Paweł Sujka. Wkrótce po odprawie jachty sukcesywnie odbijały od nabrzeża w kierunku redy portu Świnoujście gdzie z pokładu jachtu ,,Solano” o godz. 10:10 sędzia regat Maciej Cylupa podał sygnał do startu regat. Ostra rywalizacja od momentu startu do boi rozprowadzającej relacjonowana była na żywo poprzez facebookową platformę przez naszego eksperta Artura Burdzieja. Jako statek zabezpieczenia regat płynął statek szkolny Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI”. Regaty zabezpieczał także jacht „Seadog 2” pod dowództwem Grzegorza Dobiesa. Jedną z innowacyjnych form zwiększającą bezpieczeństwo w tych regatach było wywoływanie drogą radiową uczestników regat regularnie co cztery godziny w celu uzyskania potwierdzenia o sytuacji na pokładzie.

Pozycję jachtów i przebieg regat można było śledzić w internecie dzięki systemowi S-track udostępnionym przez Pawła Wilkowskiego. Historia regat dostępna jest nadal, link do trackingu z możliwością odtworzenia na stronie internetowej regat: http://www.regatypoloneza.pl/

Regaty przebiegały w korzystnych, silnowiatrowych warunkach. Jedynie na końcówce przyszło się wszystkim zmagać by pokonać ostatni kilkumilowy dystans w pasie ciszy wiatrowej.

To wtedy właśnie nastąpiły ostateczne przetasowania i ustalenie kolejnych pozycji zawodników.

Przez całe regaty stawkę prowadził Tomasz Odzioba na „Black Caraveli” osiągając prędkości 8-9 węzłów. Tomek przebył trasę regat także jako pierwszy bezwzględnie w rewelacyjnym czasie 26 godzin i 3 minut. Kolejne miejsca w grupie ORC po zaciętej rywalizacji aż do końca zajęli:

 1. Sławomir Turniak na „Happy-X”
 2. Paweł Wilkowski na Vataha 2”
 3. Joanna Burdziej na „Harry”
 4. Zbigniew Pawłowski na „Mirjam”
 5. Paweł Hapanowicz na „Mio Portofino”
 6. Robert Rayski na „Hruby”
 7. Marcin Raubo na „Rosebud”
 8. Michał Ława na Delta Blue”

W grupie Open kolejność na mecie była następująca:

 1. Władysław Chmielewski na „Bindi”
 2. Piotr Parzy na „Sergent Garcia”
 3. Henryk Kałuża na „Harry I”
 4. Marcin Papis na „Maria 2”

Oficjalne zakończenie Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza” 2021 planowane jest 16-tego października 2021 roku o godz. 17:00 w Marina Restaurant na terenie Marina Club w Szczecinie, ul. Przestrzenna 7.

Regaty fotografowali fotograficy regatowi: Marek Wilczek i Jacek Soroka. Wszelkie informacje dostępne są na stronie regatypoloneza. pl oraz na Facebooku Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza 2021.

Informacja prasowa PDF -> otwórz w nowym oknie


Sławomir Turniak | Komandor

Klub Żeglarzy Samotników | Krzekowska 34 | 71-229 Szczecin | Kom: +49 175 4371643, +48 505 705 143 | Komandor@klubzeglarzsamotnikow

www.klubzeglarzysamotnikow.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment