Strona główna » Wilki Morskie z SSL Team Polska zdobywają trzecie miejsce podczas SSL Gold Cup Test Event

Wilki Morskie z SSL Team Polska zdobywają trzecie miejsce podczas SSL Gold Cup Test Event

by ZOZŻ

Po emocjonującym, pełnym zwrotów akcji finale polska załoga zajmuje 3 miejsce w regatach w szwajcarskim Grandson. Wygrywa zespół szwedzki. Drugie miejsce zajmują Słoweńcy.

Już 3 maja 2022 w Szwajcarii rozpocznie się żeglarski mundial. Ale zanim się ten nowatorski format zawodów żeglarskich rozpocznie należało go przetestować. Dlatego właśnie Star Sailors League zorganizowało trzy edycje regat pod nazwą Test Event. Był to świetny trening nie tylko dla sportowców, ale również dla komisji sędziowskiej, zespołu medialnego i organizacyjnego. Przy regatach tych pracowało ponad 100 osób (w tym 9 z Polski).

Polski zespół, który przyjął nazwę Wilków Morskich wystartował w trzeciej edycji Test Eventu, wspólnie z ekipami z Austrii, Danii, Hiszpanii, Peru, Słowenii, Serbii, Szwecji. Łącznie, w tym tygodniu wystartowało 88 żeglarzy, między którymi znalazło się 14 medalistów olimpijskich i 20 Mistrzów Świata. Regaty zaczęły się w środę od fazy kwalifikacyjnej, która trwała do soboty. W fazie tej zespoły zostały podzielone na dwie grupy, po cztery załogi każda. Najlepsze dwie załogi z każdej grupy zakwalifikowały się do wielkiego finału (jeden wyścig). Pozostałe trafiły do małego finału (również jeden wyścig). Początkowo wyścigi finałowe zaplanowano na niedzielę, jednak ze względu na zapowiadany brak wiatru w niedzielę finały zostały przeniesione na sobotę.

Nasze Wilki Morskie trafiły w fazie grupowej na załogi z Danii (z Anne-Marie Rindom za sterem, aktualną nr 1 w światowym rankingu SSL sterniczek i nr 3 generalnego rankingu sterników), Słowenię (z taktykiem Vasilijem Zbogarem – 3 krotnym medalistą Igrzysk Olimpijskich) oraz Peru (ze sternikiem Stefano Peschiera – dwukrotnym uczestnikiem IO). Pomimo tak wyśmienitego towarzystwa nasza załoga zdołała wypracować wystarczającą przewagę, aby zapewnić sobie kwalifikację do finału jeszcze w piątek (3 wygrane wyścigi, dwa drugie miejsca). W sobotni poranek Wilki Morskie mogły podejść do wyścigu na luzie i potraktować ostatni wyścig kwalifikacyjny jako dobry trening przed finałem. Tak też się stało, widzieliśmy na wodzie manewry, których nie wykonywali do tej pory. W tym wyścigu przypływają na trzeciej pozycji, a Słowenia rzutem na taśmę wygrywa go i kwalifikuje się do Wielkiego Finału.

Nasi mogli trochę odsapnąć oglądając mały finał, gdzie zobaczyliśmy klasyczny match racing pomiędzy Hiszpanią i Danią. Hiszpańska załoga wygrała ten pojedynek nie przez przypadek – ich sterniczka Tamara Echegoyen to złota medalistka z IO w Londynie w formule Match Racing. Po zamianie łódek nadeszły emocje Wielkiego Finału. Nasza ekipa zmierzyła się ze wspomnianymi wcześniej Słoweńcami, ale również ze Szwedami i Austriakami, którzy również wygrali swoją grupę.

Tuż przed startem nasza załoga wdała się w potyczkę ze Szwedami. Taktyk – Mateusz Kusznierewicz zasygnalizował protest podnosząc czerwoną flagę – jednak sędziowie orzekli, że Vikingowie ze Szwecji nie złamali przepisów odpowiadając zieloną flagą. Bliski kontakt z jachtem pod żółto-niebieską banderą zmusił nasz zespół do szybkiego zwrotu przez sztag tuż po starcie. Jednak manewr ten w pierwszym etapie wyścigu przyniósł początkowe prowadzenie. Jednak zmiana wiatru po lewej stronie spowodowała, że jachty z lewej – Szwedzi i Słoweńcy zaczęli zyskiwać pod koniec pierwszego odcinka na wiatr. Nasza załoga melduje się na pierwszym, nawietrznym znaku jako trzecia. Podczas pierwszego odcinku z wiatrem nasze Wilki musiały odpierać ataki ze strony austriackich Orłów, którzy płyną jako czwarci. Polacy robią to skutecznie i meldują się na dolnej bramce jako trzeci. Na drugiej halsówce Austriacy nie składają broni i atakują z prawej strony trasy. Przez większość tego odcinka nasi z powodzeniem się bronią, ale tuż przed górnym znakiem Orły zyskują przewagę i wyprzedzają nasze Wilki. Przyszedł czas na atak ze strony Polaków. Wybierają lewą stronę, bo przez większość tygodnia to ta strona dawała przewagę. I tak samo się dzieje tym razem. Wyprzedzają na mecie Austriaków o 5 sekund. Finał zdecydowanie wygrywają Szwedzi przed Słoweńcami. Wilki Morskie zajmują trzecie miejsce.

Nasza załoga żeglowała w składzie:

  • Jacuaw Nowak – na pozycji dziobowego
  • Grzegorz Goździk – na pozycji pitmana
  • Paweł Kołodziński – na pozycji trymera żagli przednich
  • Jola Ogar – na pozycji trymera żagli przednich
  • Mateusz Błażejak – na pozycji master grindera
  • Kacper Olszewski – na pozycji floatera
  • Jakub Marciniak – na pozycji trymera grota
  • Łukasz Przybytek – na pozycji sternika
  • Mateusz Kusznierewicz – na pozycji taktyka
  • Rezerwowi: Patryk Zbroja i Michał Korneszczuk

Tym razem zdalnie załogę wspierał Piotr Harasimowicz.

Więcej informacji:

https://starsailors.com/

https://www.facebook.com/SSLTeamPolska

https://youtu.be/8JC7OUnERNY – transmisja live

https://youtu.be/FC0twfVQP4E – podsumowanie ostatniego dnia

tekst: Michał Korneszczuk / SSL Team Polska

foto: Martina Orsini / SSL Gold Cup

Powiązane artykuły

Leave a Comment