Strona główna » Nagrody Żeglarskie Szczecina

Nagrody Żeglarskie Szczecina

by Wiesław Seidler

Za dokonania w sezonie 2021 roku

 Za nami kolejny trudny – z powodu pandemii koronawirusa – sezon żeglarski 2021, ale i z pięknym sukcesem naszej „srebrnej” Agnieszki w IO w Tokio, oraz z innymi dokonaniami i wydarzeniami w naszym okręgu. Oprócz różnych regionalnych i ogólnopolskich rankingów na Rejsy Roku, Żeglarzy Roku czy Sportowców Roku (o których już pisaliśmy), czas na zgłaszanie i wybranie laureatów tradycyjnych Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina, za najważniejsze osiągnięcia naszych żeglarzy w minionym sezonie. Jak zwykle dwie z prestiżowych nagród – Rejs Roku 2021 i Żeglarz Roku 2021 – funduje nasz ZOZŻ. Kandydatury do nagród można zgłaszać od 10 stycznia do 15 lutego 2022, zgodnie z  poniższym komunikatem organizatorów konkursu. Tak więc zgłaszajmy najlepszych…

Wiesław Seidler

 

Pora przyznać Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina

Już 10 stycznia 2022 rozpoczyna się nabór zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Do przyznania będzie dziewięć nagród, w tym jedna z nowym patronem – Aleksandrem Dobą.

Początek roku to dobry czas na podsumowania minionych miesięcy. Jak co roku o tej samej porze podsumowujemy ubiegłoroczne dokonania żeglarskie. Przed nami szósta edycja Nagród Żeglarskich. Te  wyróżnienia przyznawane są żeglarzom z Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego, za wyjątkowe osiągniecie dokonane w roku poprzednim. Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecin są ukłonem w kierunku środowiska żeglarskiego i mają na celu popularyzację żeglarstwa i jego tradycji; uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich (w tym związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim); kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży.

Już 10 stycznia br. rusza nabór kandydatów do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za rok 2021. Formularze będą przyjmowane do 15 lutego 2022. Zwycięzców poznamy 26 marca 2022…

Nagrody zostaną wręczone w dziewięciu kategoriach:

  • Nagroda Główna – Nagroda im. kapitana Ludomira Mączki;
  • Rejs Roku – Nagroda imienia Wyszaka (fundatorem nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski);
  • Żeglarz Roku (fundatorem Nagrody jest ZOZŻ);
  • Regatowiec Roku – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Kuby Jaworskiego;
  • Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Haski;
  • Nagroda Kota Umbriagi;
  • Trener Roku – Nagroda imienia Teodora Czarneckiego;
  • Wydarzenie Żeglarskie;
  • Żeglarska Nagroda Specjalna imienia Aleksandra Doby.

Przypomnijmy, po śmierci słynnego kajakarza z Polic Aleksandra Doby – trzykrotnego zdobywcy Atlantyku –  prezydent Piotr Krzystek zgłosił się do Kapituły konkursu z prośbą o upamiętnienie podróżnika. Kapituła konkursu Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina w dn. 26 lutego 2021 r. podjęła uchwałę w sprawie uhonorowania dokonań Aleksandra Doby i ustanowienia Nagrody Specjalnej jego imienia.

Zgłoszenia kandydatur prowadzone są za pośrednictwem elektronicznego formularza pod linkiem. Można też pobrać ze strony http://nagrodyzeglarskie.szczecin.pl/ druk zgłoszeniowy oraz wysłać go pocztą na adres: nagrody.zeglarskie@zstw.szczecin.pl Zgłoszenia do poszczególnych nagród trwają do 15 lutego 2022. Kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody im. kpt. Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski. Prócz tego kandydatów zgłaszać mogą także: członkowie kapituły oraz instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie. Spośród nadesłanych kandydatur wyłonieni zostaną nominowani do poszczególnych wyróżnień.

Z poważaniem    Celina Wołosz   Rzecznik Prasowy ZSTiW

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment