Strona główna » Marzy o Mistrzostwie Świata i Olimpiadzie

Marzy o Mistrzostwie Świata i Olimpiadzie

by Wiesław Seidler

 

Kuba Guźlecki ma dopiero 15 lat, a już jest czwartym żeglarzem na świecie w klasie Techno293 U15. To jeden z najbardziej utalentowanych podopiecznych Centrum Żeglarskiego, który z sezonu na sezon zdobywa coraz ważniejsze tytuły.

Do odnoszenia takich sukcesów, potrzebny jest talent, który w połączeniu z dobrym szkoleniem, zaangażowaniem i pasją może zaprowadzić zawodnika na same szczyty rankingów. Tak właśnie jest w przypadku młodego windsurfera, Jakuba Guźleckiego, wychowanka Centrum Żeglarskiego z sekcji windsurfingu, członka kadry narodowej i wojewódzkiej w klasie windsurfing i foil oraz RRS-Regatowej Reprezentacji Szczecina, który z sezonu na sezon rozwija się w zawrotnym tempie. Aż trudno uwierzyć, że pierwszym wyborem tego utalentowanego chłopca była łódka, a nie deska.

– Poprosiłem rodziców, by mnie zapisali do szkółki Optimist – opowiada Kuba Guźlecki. – Zaczynałem w Centrum Żeglarskim w Szczecinie, ale po roku pływania na Optimiście przeniosłem się na deskę. Deska jest o wiele szybsza niż łódka. Pływanie na desce daje mi więcej przyjemności, bo lubię prędkość.

W przypadku Kuby powiedzenie, że początki bywają trudne, ma się nijak, do tego, co nastolatek wyczyniał na treningach. Chłopak od samego początku wykazywał się dobrymi umiejętnościami, sprawnością, a żyłkę rywalizacji można było dostrzec już na pierwszych regatach. Wystarczył rok, aby dla Kuby deska stała się sportem wyczynowym.

– Największą frajdę daje mi pływanie w ślizgu oraz ściganie się, a największą trudnością jest rywalizacja. Z jednej strony rywalizacja daje mi frajdę, ale i też sprawia mi trudność. Trudnością jest też łączenie wyjazdów na zgrupowania i regaty z nadrabianiem zaległości w szkole – opowiada zawodnik.

Jak mówi Kuba pływanie na desce jest dla niego przede wszystkim pasja. I to dlatego, tak chętnie się angażuje w tremowanie i rozwój. Częste treningu na wodzie oraz na lądzie dają efekty, które możemy obserwować w trakcie sezonu. Tylko w ubiegłym roku Kuba zajął: 2 miejsce w Formuła Foil Juniorów Młodszych w Pucku; 1 miejsce BIC Techno 6.8 w Pucharze PZŻ w Krynicy Morskiej; 4 miejsce Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Bic Techno 293; 7 miejsce Mistrzostwa Europy Tallin oraz odniósł największy sukces w swojej dotychczasowej karierze, czyli 4 lokatę w Mistrzostwach Świata we Włoszech w klasie Techno293 U15.

– Moim największym sportowym marzeniem w dalszej przyszłości jest pojechanie na Olimpiadę, a w bliższej perspektywie zakwalifikowanie się jako reprezentant Polski na Mistrzostwa Świata i stanięcie na podium Mistrzostw Świata – zdradza Kuba.

W nadchodzącym sezonie podopieczny Centrum Żeglarskiego planuje skupić się na przygotowaniach w nowej dyscyplinie jaką jest  IQ Foil. Konkretnie myśli o starcie w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata w IQ Foil. Przed zawodnikiem bardzo ambitne plany, które będą wymagały jeszcze większej pracy oraz czasu. To też sporo wyrzeczeń, wyjazdów i nadrabiania zajęć szkolnych. Poza deską Kuba ma jeszcze kilka innych ulubionych zajęć, które gdy tylko pozwoli mu na to szkoła, chętnie się angażuję.

– Poza treningami lubię też surfować na falach, pływać na windsurfingu nie regatowym, czyli na krótkiej desce, czyli różne aktywności związane z wodą. Zimą lubię jeździć na iceboardach i na snowboardzie, ewentualnie na nartach. Lubię też chodzić po górach – dodaje.

    Z pozdrowieniami
Celina Wołosz – Centrum Żeglarskie

Zdjęcia – z archiwum CŻ

Powiązane artykuły

Leave a Comment