Strona główna » Festiwal „Shanties” 2022

Festiwal „Shanties” 2022

by Wiesław Seidler

Wspominają Mirę Urbaniak i Jerzego Porębskiego

Właśnie rozpoczął się w Krakowie popularny Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Podczas czterodniowego festiwalu szantowego – 25-28 lutego 2022 – nie zabraknie wspomnień o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. Będzie też Nagroda Prezydenta Miasta Szczecina im. Moniki Szwai.

Ponad 40 lat temu w Krakowie narodziła się tradycja słuchania żeglarskich pieśni, dzięki której dzisiaj mamy do czynienia z międzynarodowym Festiwalem Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Co roku nasza szczecińska delegacja wyjeżdżała do stolicy Małopolski, aby wziąć udział w tym wyjątkowym muzycznym spektaklu. Nie inaczej jest w tym roku –  nasz zespół odpowiada za organizację koncertów upamiętniających Jerzego Porębskiego i Mirę Urbaniak. Już dzisiaj w piątek o godz. 19.00 odbędzie się koncert pamięci Jurka Porębskiego „Dziękuję Ci, Wielka Wodo…” Koncert jest przypomnieniem wybranych piosenek zmarłego w sierpniu ub. r. Jerzego Porębskiego, „barda ze Świnoujścia”, układających się w muzyczną opowieść o prawdzie naszego losu, zrodzonej w morzu i wśród ludzi morza. Żeby żyć mądrzej, ładniej i z uśmiechem. Koncert wypełnią również wspomnienia o „Porębie” jako muzyku, kompozytorze, człowieku morza, naukowcu, poecie, przyjacielu i współzałożycielu krakowskiego festiwalu, którego był legendarną gwiazdą, Podczas i po koncercie można będzie zakupić cegiełkę na budowę rzeźby z brązu Jurek „siądzie” na Placu Rybaka w Świnoujściu, w sierpniu 2022r.

Z kolei w sobotę o godz. 17.00 zaplanowano koncert pamięci Miry Urbaniak „Ptaki oceanów”. To koncert, w którym zabierzemy publiczność na pokłady żaglowców, opowiemy o niesamowitych wyprawach i ludziach pokładu. Ptakami oceanów nazywano wielkie żaglowce, ale tą nazwą można też określić ludzi, którzy morzu i żeglowaniu poświęcili sporą cześć swojego życia. Takimi osobami byli Mira Urbaniak czy Jurek „Poręba” Porębski, którzy odpłynęli w ubiegłym roku „gdzieś, tam na krańce wielkiej wody”.  Będzie nieco wspomnień, ale nie smutnych, dużo pozytywnej energii i muzyki morza w doskonałym wykonaniu.

Tradycyjnie, w niedzielę, przyznana zostanie Nagroda Prezydenta Miasta Szczecina im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej.

Szczegółowy opis wydarzenia i harmonogram koncertów można znaleźć na www.shanties.pl

Zapraszany – Celina Wołosz – Rzecznik Prasowy ŻSTiW

Powiązane artykuły

Leave a Comment