Strona główna » Lądem i morzem do Santiago de Compostela…

Lądem i morzem do Santiago de Compostela…

by Wiesław Seidler

… „Pogorią” – ze św. Jakubem na pokładzie

Pisaliśmy ostatnio na naszej stronie o żaglowcu STS „Pogoria”, który wielokrotnie bywał też w Szczecinie, m.in. z kadrą i młodzieżowymi  „tolszipowymi” naszymi załogami (jak na zdjęciach). Niedawno – w grudniu 2021 – nowym armatorem żaglowca został Pomorski Związek Żeglarski. Po zimowym remoncie już w niedzielę 20 marca 2022, o godz. 11.00, żaglowiec wypłynie z Gdyni w kolejny młodzieżowy, atlantycki rejs szkoleniowy, do hiszpańskiej La Coruny, a potem na Morze Śródziemne. Ten wyjątkowy rejs będzie też symbolicznym przywróceniem tradycyjnego pątniczego szlaku morskiego z Polski do słynnego sanktuarium Santiago de Compostela, w miejscu śmierci św. Jakuba. Jednym z „załogantów” będzie właśnie …figura św. Jakuba Większego!

Organizatorem pielgrzymki jest Nadwiślańska Organizacja Turystyczna, a rejs „Pogorii” jest równocześnie przedłużeniem średniowiecznej Camino de Vistula, czyli „Wiślanego szlaku św. Jakuba”, który figura pokonała już rok temu, na pokładzie tradycyjnego galara. Pielgrzymka Wisłą do Gdańska, potem morzem do La Coruny, i w końcu pieszo do grobu św. Jakuba, była w Średniowieczu krótsza czasowo i bezpieczniejsza niż lądem, przez  całą Europę (więcej o rejsie i o całym przedsięwzięciu w załączeniu – do pobrania).

Historyczna Camino de Santiago – Droga św. Jakuba, czyli ponad tysiącletni  szlak pielgrzymkowy, wiodący do grobu św. Jakuba Apostoła, to nie jedna „droga”, a sieć tras oplatających niemal cały Stary Kontynent. Nie ma jednej trasy pielgrzymki – uczestnicy mogą docierać do celu różnymi drogami. Jedna z tych średniowiecznych dróg – Pomorska Droga św. Jakuba – wiodła z Królewca przez Gdańsk i Szczecin,  do Rostoku i dalej przez Francję do hiszpańskiego Santiago! Wszędzie na tych drogach pielgrzymi mogli liczyć na pomoc mieszkańców mijanych miast i wiosek, tak jak i w Szczecinie, gdzie Pomorska Droga przebiegała pod murami naszej katedry pw. św. Jakuba. Od kilku lat prowadzone są różne lokalne i krajowe projekty, mającego na celu odtworzenie pielgrzymkowych szlaków, także w naszym regionie (więcej w załączeniu).

Nieodzownym atrybutem pieszych pielgrzymów był kostur i zawszona na szyi charakterystyczna muszla jednego z jadalnych śródziemnomorskich małży – przegrzebka wielkiego (Pecten maximus) – zwana właśnie „muszlą św. Jakuba”. Muszla ta, uwieczniona przez Botticelliego na słynnym obrazie Narodziny Wenus, jest nie tylko symbolem Drogi św. Jakuba, ale też częstym motywem dekoracyjnym, i np. jej kształt mają stylizowane misy naszej fontanny na Placu Orła (na zdjęciach),  a także jest rozpoznawalnym na całym świecie logo koncernu petrochemicznego Shell.

Dodam na zakończenie, że jednym z orędowników Camino de Vistula jest absolwent szczecińskiej WSR Marek Strzelichowski, podróżnik, flisak i globtroter, nominowany do Szczecińskiej Żeglarskiej Nagrody Specjalnej 2022 im. Olka Doby. Dla odmiany jednym z kadrowiczów „Pogorii” był swego czasu nasz znany kapitan jachtowy senior Wojtek Jacobson;  w najbliższy wtorek 22 bm., o godz. 18.00, będzie gościem promocji ksiązki „Żeglarskie kto jest kim: Wojciech Jacobson”, o czym już pisaliśmy na naszej stronie. Polecamy i  zapraszamy…

Szerokiej wody dla uczestników pielgrzymi  i 

rejsu „Pogorią” do La Coruny i Santiago de Compostela

 

Zdjęcia: Wiesław Seidler, i archiwum organizatorów rejsu i PoZŻ

 

Więcej o rejsie i o całym przedsięwzięciu w załączeniu – do pobrania.

Powiązane artykuły

Leave a Comment