Strona główna » Regaty Szczecin Match Race 2023

Regaty Szczecin Match Race 2023

by ZOZŻ

Puchar Świata powraca do Szczecina!

W najbliższy weekend na wodach Jeziora Dąbie rozegrane zostaną regaty Szczecin Match Race 2023 będące częścią prestiżowego cyklu World Match Racing Tour.
Udział weźmie 10 zaproszonych załóg z 6 krajów. Zawody potrwają od piątku 28 kwietnia do niedzieli w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.
Start regat w piątek o godz 10.00, zakończenie w niedzielę o 16.00.

 

Dziesięć załóg z 6 krajów zmierzy się w walce o punkty do światowego rankingu sterników World Sailing. Jednocześnie są to trzecie regaty w sezonie w ramach World Match Racing Tour czyli Meczowych Mistrzostw Świata. Poprzednie regaty odbyły się w kwietniu w Long Beach w Kaliforni, USA.

Na starcie szczecińskich regat wśród faworytów do zwycięstwa śmiało można wymienić polską załogę YKP Szczecin pod wodzą Patryka Zbroi. Obecnie 19 sternik świata już wielokrotnie wygrywał regaty Pucharu Świata w Polsce, jednak do tej pory odbywały się one na jachtach TOM 28, doskonale znanych polskiej załodze. Tym razem, po raz pierwszy regaty w Szczecinie odbędą się na mniejszych jachtach RS21, znanych z regat Polskiej Ligi Żeglarskiej i RS21 Cup.
„To będzie nasz debiut w match racingu na tych jachtach. Znamy je od 2 lat startując w Lidze, ale mecze to inna specyfika i na pewno początek będzie trudny. Zobaczymy.” – ostrożnie zapowiada rywalizację Zbroja.

Pozostałe polskie załogi to Szymon Jabłkowski (Onboard) i Kuba Gołębiowski (HRM Racing), obie jachty znają doskonale z regat Ligowych. Ciekawostką będzie start Przemysława Tarnackiego, 7-krotnego Mistrza Polski dla którego będzie to debiut na RS21.
„Świetna łódka, doskonale reaguje, podoba mi się. Zobaczymy jak odnajdziemy się na niej w meczach, ale jestem dobrej myśli” – ocenia Tarnacki.

Załogi zagraniczne to mieszanka doświadczenia i młodości. Holender Jelmer van Beek, niedawno 12 sternik Świata, wraca z dużych oceanicznych regat The Ocean Race na małe jachty i jest na pewno faworytem w tych zawodach. Mocni powinni być Francuzi pod wodzą Thimotee Rossiego (26 sternik na Świecie) i załoga Ruari Finnegana, Irlandczyka mieszkającego w USA, który obecnie jest 34 w rankingu. Pozostałe załogi to nowe pokolenie match racerów, z których warto obserwować Patricka Croghana z Wielkiej Brytanii, który może zaskoczyć bardziej doświadczonych konkurentów.

Organizatorzy regat zapewniają zawodnikom 6 jednakowych regatowych jachtów RS21. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Podczas trzech dni wyścigów na Jeziorze Dąbie w Centrum Żeglarskim kibice zobaczą rundę każdy z każdym, a następnie ćwierćfinały, półfinały i finały.

Start regat w piątek o godz 10.00, zakończenie w niedzielę o 16.00.

Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym, czyli każdy załoga popłynie w 11 wyścigach. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok 60 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Wywiady z zawodnikami i podsumowania wyścigów będą dostępne na Facebooku Polish Match Tour oraz na Youtubie na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

 

 

Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie i projekt Sail Szczecin.
Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Winnice Turnau, Hotel Moxy Szczecin, Harken Polska, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, YKP Szczecin i Polski Związek Żeglarski.

Polish Match Tour to cykl regat meczowych organizowany w Polsce od 2007 przez MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

#plz #ligazeglarska #ocs

Kontakt do organizatorów:

mail: biuro@polishmatch.pl
www.polishmatch.pl

Zdjęcia Gwidon Libera

Powiązane artykuły

Leave a Comment