Strona główna » Wiktor Plitko triumfuje w Sopocie

Wiktor Plitko triumfuje w Sopocie

by ZOZŻ

Wiktor Plitko triumfuje w Sopocie.

Załoga Nowy Sztynort Yacht Club wygrała 2 rundę Pucharu Polski RS21 rozegraną w Sopocie podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Za nimi na podium obrońcy Pucharu załoga Polsporty.pl Jacka Puchniarza oraz Baltiq #zatokazmian pod wodzą Tytusa Butowskiego.

 

Rekordowe 16 jachtów RS21 znalazło się na starcie Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, jednej z największych imprez żeglarskich w Trójmieście, od 2 lat organizowanych przez Yacht Club Sopot. Tym samym ta najmłodsza klasa była najliczniejszą w całym regatach i z regat na regaty przybywa nowych załóg, co dla klasy liczącej raptem 2 lata jest doskonałą wiadomością.

Prognozy pogody na cały weekend nie były optymistyczne, bo zapowiadały bardzo słaby lub nawet brak wiatru. W dodatku sobota przyniosła warunki odmienne od prognozowanych, ale mimo tego około południa w słabym i zmiennym wietrze Komisji Regatowej udało się przeprowadzić 2 biegi. Piorunujący początek zanotowała „fabryczna” załoga Nowy Sztynort Osada Wolności wygrywając oba wyścigi pokazując dobrą prędkość swojej łódki RS274. Dobrą formę pokazały również załogi Slava Racing Piotra Mańczaka, Yacht Club Gdańsk Tomasza Micewicz i litewska Tadasa Zizysa Orbitos. Po 2 wyścigach wiatr spadł do zera i pojawił się dopiero z kierunku wschodniego po godz 16, stwarzając idealne warunki do ścigania. Tym razem do głosu doszły załogi Polsporty.pl i Baltiq wygrywając po jednym wyścigu i awansując do pierwszej trójki w klasyfikacji po 4 sobotnich wyścigach. Tuż za nimi plasowały się równo pływające załogi WAT Wojciecha Myśliwca, YKP Lublin Tymona Sadowskiego i SportVita Ski&Sail Bartka Wójciaka. Zapowiadała się ostra rywalizacja w niedzielę.

Niedzielna prognoza była bardziej optymistyczna niż sobotnia, jednak natura pokrzyżowała plany organizatorów. Mimo 4 prób rozegrania wyścigów, niestety nie udało się przeprowadzić skutecznie żadnego, gdy brak wiatru lub diametralne zmiany kierunku zmuszały komisję do przerywania rywalizacji. O godz. 15 podjęto decyzję o zakończeniu regat z wynikami po 1 dniu wyścigów. Zwycięska załoga Nowy Sztynort Yacht Club płynęła w składzie Wiktor Plitko, Krzysztof Małecki, Marcin Kamiński i Kacper Kowalski.

Klasyfikacja końcowa 2 rundy Pucharu Polski RS21: 

1. Nowy Sztynort / Wiktor Plitko 4 pkt
2. Polsporty.pl Sailing / Jacek Puchniarz 9 pkt
3. Fundacja Baltiq Sport / Tytus Butowski 11 pkt
4. Slava Racing / Piotr Mańczak 12 pkt
5. AZS WAT Warszawa /  Wojtek Myśliwiec 13 pkt
6. Yacht Club Gdańsk / Tomasz Micewicz 15 pkt
7. LUBELSKIE – YKP LUBLIN / Tymon Sadowski 18 pkt
8. SPORT VITA Ski&Sail / Bartłomiej Wójciak 19 pkt
9. Orbitos / Tadas Zizys (Litwa) 24 pkt
10. AZS WAT Warszawa 2 / Paweł Grabowski 24 pkt
11. Etisoft Sailing Team / Grzegorz Krupa 28 pkt
12. Majer Na Fali / Tobiasz Zajączkowski 33 pkt
13. Flota-Online / Paweł Tarnowski 39 pkt
14. LTU333 / Gediminas Sirvidas (Litwa) 39 pkt
15. Małe Elektrownie Wodne Inex green / Rafał Moszczyński 44 pkt
16. Chemical Brothers Sailing Team Solina / Radosław Zawada 45 pkt

Czołówka rankingu po 2 rundach: 

1. SportVita 135
2. Polsporty 115
3. Nowy Sztynort 100
4. Slava 95
5. Lubelskie 95

Pełne wyniki i rankingi na stronie www.rs21class.pl.

Kolejne regaty z cyklu RS21 Cup odbędą się w Gdyni w dniach 8-9 lipca.

Sezon zakończą regaty w Olsztynie 12-13 sierpnia i Mistrzostwa Polski Klasy RS21 15-17 września w Sztynorcie. 

 

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. W pierwszej rundzie w Szczecinie, rozegranej w kwietniu udział wzięło aż 17 załóg, co jest rekordem frekwencji. Sezon składa się z 5 imprez w Szczecinie, Sopocie, Gdyni, Olsztynie z finałem w Nowym Sztynorcie. RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej jest dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią na Sardynii i zakończą sezon główny.

Partnerami regat są: Yacht Club Sopot, Miasto Sopot, Marina-Molo Sopot oraz Bryt Sails, Polski Związek Żeglarski i RS Sailing Polska

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są: MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, czyli organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i cyklu Polish Match Tour.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów – email: office@rs21class.pl

Strona internetowa klasy: www.rs21class.pl
Profil na Facebooka: https://www.facebook.com/rssailingpol

Powiązane artykuły

Leave a Comment