Strona główna » Morskie Centrum Nauki otwarte!

Morskie Centrum Nauki otwarte!

by ZOZŻ

Morskie Centrum Nauki otwarte! 

W sobotę 27 maja 2023 r. Szczecin już oficjalnie zyskał kolejną, jakże interesującą, atrakcję – Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Były tłumy gości i wspaniała atmosfera. Byliśmy i my. Dziś dzielimy się z Wami naszymi wrażeniami z tego wydarzenia.  

 

Działo się!

Choć Morskie Centrum Nauki funkcjonowało od jakiegoś czasu w trybie testowym, jego oficjalne otwarcie miało miejsce 27 maja 2023 r. Gospodarzami uroczystości byli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i dyrektor MCN Witold Jabłoński, którzy osobiście powitali pierwszych gości centrum. 

Najliczniej stawili się oczywiście najmłodsi. Podekscytowani oglądali eksponaty i brali udział w eksperymentach i zabawach pod okiem animatorów. Sprawdzali między innymi, jak działają silniki i przyrządy związane z żeglugą i morzem, bawili się na wodnym placu zabaw, podziwiali widok z bocianiego gniazda oraz poznawali żagle i sztukę żeglowania. Dorośli również mieli co robić.

 

Wieczorem przyszedł czas na Galę Marszałka pod patronatem marszałka województwa, Olgierda Geblewicza. Wśród gości można było spotkać: Marszałka Senatu Tomasz Grodzkiego, europosła Bartosza Arłukowicza oraz popularnego rysownika Henryka Sawkę. Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski reprezentował prezes związku, Marcin Raubo.

Podczas gali zobaczyliśmy film o powstawaniu Morskiego Centrum Nauki: https://www.youtube.com/watch?v=uFnSBHrTqTg&t=50s

Oprawę muzyczno-artystyczną zapewnił Chór Politechniki Morskiej oraz artyści z łódzkiej grupy Art Movement, którzy specjalnie na tę uroczystość przygotowali taneczne show. Wydarzenie prowadził Michał Janicki, aktor Teatru Polskiego.

 

O godzinie 22:30 tafla Odry na czterdzieści minut zamieniła się w ogromny ekran i wraz z tysiącami szczecinian i turystów byliśmy świadkami niesamowitego wodnego pokazu połączonego z mappingiem laserowym pt. „Iskra ciekawości”. Takiego show nasze miasto jeszcze nie widziało! Było zachwycająco pięknie!

 

Kilka faktów o Morskim Centrum Nauki

MCN mieści się na terenie szczecińskiej Łasztowni przy ulicy Nad Duńczycą 1. Imponujący budynek w kształcie zacumowanego przy nabrzeżu statku ma 14 m wysokości i 122 m długości. Trzykondygnacyjną bryłę o łącznej powierzchni 10 711 m² wieńczy taras widokowy, gwarantujący wspaniały widok na okolicę.

 

Ten piękny projekt powstał w pracowni Płaskowicki i Partnerzy. Budowa centrum rozpoczęła się w lipcu 2019 i kosztowała 162 miliony złotych. Jednorazowo centrum może pomieścić 500 gości.

 

A co w środku?

Ciekawy architektonicznie budynek MCN kryje w sobie mnóstwo okazji do zabawy i nauki. Całość podzielona jest na 5 działów tematycznych. Wśród 213 interaktywnych eksponatów zobaczyć można między innymi “Show must go on”, czyli łódkę Agnieszki Skrzypulec, na której wspólnie z Jolantą Ogar wywalczyły srebrny medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ponadto można nauczyć się halsowania, poznać rodzaje żagli, wspiąć na bocianie gniazdo oraz zobaczyć makietę kambuza, czy pobawić się na wodnym placu zabaw. W centrum stworzono również trzy pracownie: biologiczno-chemiczną, fizyczno-mechatroniczną i modelarską. 

Oprócz stałej wystawy dyrekcja przewiduje cykliczne ekspozycje i zajęcia w pracowniach. Morze to temat przewodni, ale nie jedyny. Pojawią się tam również zagadnienia z dziedziny: fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii czy kultury. 

Swoistą perłą w koronie jest natomiast planetarium w kształcie lewitującej kuli, gdzie goście mają możliwość poczuć się jak w kosmosie, podziwiając gwiazdozbiory, czy też znaleźć się w środku ludzkiego ciała i obserwować, jak funkcjonuje.  

Zwiedzanie centrum można zakończyć odpoczynkiem na dachu budynku, gdzie swoje miejsce znalazł piękny taras z widokiem na Wały Chrobrego.

 

Pierwsze dni, pierwsi goście

Już pierwszego dnia po otwarciu do MCN ruszyły tłumy zwiedzających. W niedzielę centrum odwiedziło 1 380 osób! Przewiduje się, że rocznie liczba odwiedzających może sięgać 120 tys. 

 

Bilety wstępu do MCN dostępne są na stronie https://centrumnauki.eu/ lub w kasach biletowych na miejscu. Koszt wejściówki to 30 zł (bilet normalny) i 25 zł (ulgowy). Bilet na pokaz w planetarium kosztuje 25 zł (normalny) lub 16 zł (ulgowy).

Uwaga! 

Od 1 czerwca do końca lipca wejście na taras widokowy będzie bezpłatne! 

Zapraszamy! 

Zdjęcia: wszczecine.pl

Powiązane artykuły

Leave a Comment