Strona główna » Rekordowa runda RS21 Cup w Gdyni

Rekordowa runda RS21 Cup w Gdyni

by ZOZŻ

19 jachtów klasy RS21 wystartuje w 3 rundzie Pucharu Klasy RS21. Będzie to rekord frekwencji tej najnowszej klasy regatowej w Polsce.

Regaty odbędą się w dniach 8-9 lipca w ramach Gdynia Sailing Days, największych wieloklasowych regat w Polsce.

 

 

Poprzednie dwie rundy w Szczecinie i Sopocie zgromadziły na starcie 17 i 16 załóg, co dla tej najmłodszej liczącej raptem 2 lata klasy regatowej jest doskonałym wynikiem i potwierdzeniem, że klasa na dobre zagościła w Polsce. Tym razem na starcie stawi się aż 19 załóg z Polski i Litwy, podnosząc poprzeczkę jeszcze wyżej.

Na starcie zobaczymy całą czołówkę tegorocznego sezonu klasy RS21 z Bartkiem Wójciakiem ze Sportvity na czele oraz obrońcą Pucharu z 2022 roku Jackiem Puchniarzem z Polsporty Sailing. Ponowny start zapowiedział Wiktor Plitko z Nowego Sztynortu, zwycięzca poprzedniej rundy w Sopocie. Najciekawszą zmianą jest nowy sternik w załodze Fundacji Baltiq Sport. Za sterem zobaczymy Karola Górskiego, doskonałego zawodnika ligowego i meczowego, dla którego będzie to debiut na jachcie klasy RS21. Za sterem Pogoni Szczecin zobaczymy wracającego do ścigania wszechstronnego zawodnika regat meczowych i flotowych Szymona Szymika, natomiast w barwach YKP Lublin zamiast Tymona Sadowskiego na pozycji sternika pojawi się Olimpijka z Tokio Magdalena Kwaśna. Tomasz Micewicz z Yacht Club Gdańsk pojawi się na nowym jachcie 278 w barwach Euroshipping a stawkę faworytów uzupełnią dwie załogi z Wojskowej Akademii Technicznej Wojtka Myśliwca i Pawła Grabowskiego oraz załoga Flota Online Pawła Tarnowskiego. W regatach pojawią się też 2 załogi z Litwy, Tomas Valentinaitis na swoich jachcie 247 oraz Romas Jokubauskas na czarterowanym jachcie z Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Planowanych jest rozegranie 11 wyścigów, przebieg rywalizacji i wyniki można śledzić na żywo na platformie SAP https://rs21polish2023.sapsailing.com/

Czołówka rankingu po 2 rundach:

1. Bartłomiej Wójciak, SportVita 135 pkt
2. Jacek Puchniarz, Polsporty 115 pkt
3. Wiktor Plitko, Nowy Sztynort 100 pkt
4. Piotr Mańczak, Slava Racing 95 pkt
5. Tymon Sadowski, YKP Lublin 95 pkt

Pełne wyniki i rankingi na stronie www.rs21class.pl

 

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Sezon składa się z 5 imprez w Szczecinie, Sopocie, Gdyni, Olsztynie z finałem w Nowym Sztynorcie. RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej jest dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią na Sardynii i zakończą sezon główny.

 

 

Regaty w Gdyni odbywają się w ramach Gdynia Sailing Days, największego żeglarskiego wydarzenia regatowego trwającego przez cały Lipiec. W ramach Gdynia Sailing Days rozegranych zostanie wiele regat w różnych klasach sportowych i amatorskich rangi Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), Ministerstwem Sportu i Turystyki (Partner Główny) oraz miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny).

Partnerami regat RS21 Cup sa: Gdynia Sailing Days, Polski Związek Żeglarski oraz Bryt Sails, Harken, Polska Liga Żeglarska i RS Sailing.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są: MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i cyklu Polish Match Tour.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów – email: office@rs21class.pl

Strona internetowa klasy: www.rs21class.pl
Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/rssailingpol

 

 

Źródło: Polska Liga Żeglarska

Zdjęcia: Adam Burdyło

Powiązane artykuły

Leave a Comment