Strona główna » Albatros Wolin wygrywa w Olsztynie!

Albatros Wolin wygrywa w Olsztynie!

by Maciej Cylupa

W zakończonych dwudniowych regatach 1 Ligi zwyciężyła załoga UKS Albatros Wolin ze sternikiem Weroniką Jaroszek. Pozostałe miejsca na podium uzupełniły załogi SportVita Ski&Sail Gliwice oraz Ocean Challenge Sailing Club. Regaty pod nazwą Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego odbyły się na jeziorze Ukiel z bazą na Plaży Miejskiej.

Prognozy wiatrowe nie były optymistyczne i zapowiadały brak wiatru przez cały weekend. Upalny wyż i specyfika akwenów śródlądowych potęgowały problem. Sobota przyniosła szansę na rozegranie wyścigów, mimo słabych i zmiennych wiatrów. Mimo tego rozegrano 4 wyścigi na skróconej, zaadaptowanej trasie.

Piorunujący początek zanotowała rezerwowa załoga Kościańskiego Klubu Żeglarskiego pod wodzą Macieja Anuszkiewicza niespodziewanie wygrywając 2 pierwsze wyścigi i komfortowo obejmując fotel lidera po 1 dniu. Doskonale rozpoczęli liderzy rankingu SportVita otwierając regaty 1 i 3 miejscem oraz wicelider Wolin (miejsca 3 i 2). Aspiracje do walki o awans potwierdziły załogi SLAVA Racing z miejscami 2 i 5 oraz Yacht Club Białołęka (miejsca 2 i 4), Pechowo zaczęła faworyzowana załoga Garland Gliwice notując niezawinioną kolizję w 1. wyścigu i 8 miejsce, oraz dopiero 4 w kolejnym co z góry stawiało ich w trudnym położeniu. Źle zaczął tez Ocean Challenge zajmując 7 miejsce w 1. Wyścigu ale już w drugim odnotowali wygraną i wrócili do walki o czołowe miejsca.

Niedziela przywitała wszystkich zupełną flautą i oczekiwaniem na prognozowane podmuchy wiatru popołudniu. Tym razem prognoza sprawdziła się w 100% i po 13 można było wznowić rywalizację. Tym razem rozegrano kolejnych 6 wyścigów gwarantujących ważność regat. Doskonale otwarcie zanotował Garland wygrywając swój wyścig i wracając do walki o czołówkę. Podobnie zaczęła załoga KS Marina Niesulice czym awansowała na 6 miejsce tuż przed Garlandem, ale za PPJK po miejscach 6, 2 i 3. Liderzy po 1 dniu zanotowali wpadkę na 8 miejscu i spadli aż na 4 miejsce po 3 rozegranych seriach. Kolejne dwie serie wyścigów przyniosły jednak stabilizację liderów. Dobrze i równo pływał Wolin awansując na 1 miejsce kosztem SportVity, Kościan uratował miejsce w czołówce przypływając na 2 miejscu a do top 4 wskoczyła załoga Bartka Barnickiego Ocean Challenge wygrywając kolejny wyścig. Mieszająca się stawka spowodowała, że dopiero ostatni wyścig miał zdecydować kto wygra całe regaty. Liderzy mocno skupili się na walce ze sobą co otworzyło szansę dla GRP Powidz Tomka Fereta i Yacht Club Sopot 2 Jarka Radzkiego i obie załogi niespodziewanie wygrały swoje wyścigi poprawiając pozycję w rankingu. Finalnie Wolin przepływa przed SportVita i wygrywa całe regaty, Ocean Challenge zajmuje 3 miejsce w wyścigu i całych regatach a Kościan notuje dopiero 8 miejsce i spadek na 5 w całych regatach ustępując doskonale finiszującej załodze Piotra Kotwickiego z Mariny Niesulice. Yacht Club Białołęka i Garland Gliwice zajmują odpowiednio 6 i 10 miejsce ograniczając swoje szanse walki o awans do Ekstraklasy do minimum. W dole tabeli, załogi zajmujące miejsca w strefie spadkowej, poza GRP Powidz nie były w stanie nawiązać walki o wyższe miejsca i ich sytuacja przed ostatnią rundą jest trudna i realnie zagrożona spadkiem do 2 Ligi.

Albatros Wolin w składzie Weronika Jaroszek, Jeremi Dąbrowski, Aleksander Waszkiewicz i Michał Kryński zanotował pierwsze historyczne zwycięstwo w regatach Polskiej Ligi Żeglarskiej i praktycznie zapewnił sobie awans do Ekstraklasy na sezon 2024.

Wyniki Copernicus Grand Prix, 3 rundy 1 Ligi Żeglarskiej:

 1. UKS Albatros Wolin 14 pkt
 2. SportVita Ski&Sail Gliwice 16 pkt
 3. Ocean Challenge Sailing Club 17 pkt
 4. KS Marina Niesulice 19 pkt
 5. Kościański Klub Żeglarski 20 pkt
 6. Yacht Club Białołęka 21 pkt
 7. Stowarzyszenie PPJK 21 pkt
 8. SLAVA Racing 22 pkt
 9. Grupa Regatowa Powidz 25 pkt
 10. KW Garland Gliwice 26 pkt
 11. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej 26 pkt
 12. KZ Hals Gostynin 27 pkt
 13. Spirit Sailing Team Navigo Sopot 27 pkt
 14. Yacht Club Sopot 2 28 pkt
 15. SKZ Powidz 34 pkt
 16. Małe Elektrownie Wodne Micro 34 pkt
 17. Odyssey Sailing Club 36 pkt
 18. Etisoft 2KMM Sailing Team 40 pkt

Czołówka rankingu 1. Ligi po 3 rundach:

 1. SportVita Ski&Sail Gliwice 51 pkt
 2. UKS Albatros Wolin 50 pkt
 3. Ocean Challenge Sailing Club 47 pkt
 4. Kościański Klub Żeglarski 43 pkt
 5. Yacht Club Białołęka 36 pkt
 6. KS Marina Niesulice 34 pkt
 7. KW Garland Gliwice 31 pkt
 8. SLAVA Racing 30 pkt
 9. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej 29 pkt
 10. Yacht Club Sopot 2 29 pkt

Kolejne regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się w Olsztynie w dniach 26-27 sierpnia z udziałem 18 załóg Ekstraklasy. Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Organizatorzy regat wraz z Fundacją Przyszłość Dla Dzieci przygotowali w Bazie regat na Plaży Miejskiej OSIR Ukiel wiele atrakcji dla kibiców i odwiedzających. Będzie strefa aktywnego wypoczynku (zajęcia fitness), będzie strefa edukacji (przyczepa edukacyjna Lasów Państwowych, symulator dachowania WORD Olsztyn oraz symulator żeglowania jachtem Optimist dla dzieci zorganizowany przez Junga Olsztyński Klub Żeglarski)oraz będzie możliwość odbycia rejsów jachtami i motorówkami. Przy okazji regat, zbierane będą fundusze na rehabilitację dzieci. Wstęp do strefy jest bezpłatny.

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/kanalzeglarski na YouTube będzie można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można na żywo śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Organizatorzy przygotowali 15 minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Regaty Copernicus Grand Prix o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego wspierane są przez Urząd Marszałkowski. Patronatem Honorowym regaty objęli Wojewoda Artur Chojecki, Marszałek Województwa Marek Brzezin i Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Regaty są współorganizowane z OSiR Olsztyn oraz Fundacją Przyszłość dla dzieci.

Partnerem Głównym regat w Olsztynie jest Samorząd Województwa Warmińsko Mazurskiego.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Warmia-Mazury.

Partnerami Ligi są: OSIR Olsztyn, Odyssey Dealer Group, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Magic Marine, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

#plz #ligazeglarska #ocs #genWarmiiiMazur #olsztyn

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

www.ligazeglarska.pl

Powiązane artykuły

Leave a Comment