Strona główna » W tym roku wiatr wiał nam w żagle

W tym roku wiatr wiał nam w żagle

by ZOZŻ

Dalekie rejsy, dziesiątki wydarzeń, setki zadowolonych żeglarzy i tysiące przepłyniętych mil – tak można w skrócie podsumować mijający rok w Centrum Żeglarskim.

Koniec rok to dobry czas na podsumowania. W mijającym roku Centrum Żeglarskie powadziło zajęcia dla żeglarzy turystycznych i sportowych. Nasi trenerzy szkolili swoich podopiecznych m.in.: na Opitimistach, Laserach, Carinach, DZ-ach, 29er-ach oraz 420. Zajęcia w sekcjach żeglarskich to nie jedyna forma aktywnego spędzania czasu przy ulicy Przestrzennej 19. W tym roku w czasie wakacji na terenie Centrum Żeglarskiego zorganizowano 6 turnusów półkolonii połączonych z grami, zabawami oraz elementami żeglarskimi. Całodniowe zajęcia sportowe obfitowały w spotkania ze służbami, sportowcami, naukę tańca, gry, żonglerkę, ale także miłą rekreację, wspólne ogniska i wiele innych. W czasie wakacji nasi trenerzy i wychowawcy pod swoją opieką mieli dziesiątki maluchów w wieku 7-14 lat.

Przez cały sezon Centrum Żeglarskie zorganizowało i współorganizowało 7 imprez regatowych, w tym po raz pierwszy Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin w trakcie wydarzenia Żagle 2023, w których wzięło udział łącznie 19 jednostek. Ponadto organizowaliśmy także regaty dla dzieci – Nadzieja Sportu i Puchar Dnia Dziecka oraz zawody dla osób z niepełnosprawnościami – RegatON. Najliczniejszymi regatami dla jachtów balastowych okazały się Regaty Oderman Cup. Na Zalewie Szczecińskim w szranki stanęło łącznie 37 jednostek!

Nasze jachty wypłynęły na szerokie wody i można było je spotkać m.in. w Wolinie, Sassnitz, Stralsundzie, Trzebieży, Lubczynie i w wielu innych portach. Jednym z najbardziej spektakularnych wyczynów może pochwalić się załoga Daru Szczecina, który w lipcu tego roku dopłynął najdalej na Północ Europy. W trakcie wyprawy załoga dopłynęła do Nordkapp i zwiedziła najpiękniejsze fiordy. Wyprawa była podzielona na 4 etapy i trwała prawie 4 miesiące.

Pozostając w tematyce podróży należy zauważyć, że w tym sezonie zakończyliśmy kajakową wyprawę „Bałtyk 100”, która została zorganizowana dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kajakarze przepłynęli ponad 530 km!

Na swoim koncie mamy także organizację największego wydarzania plenerowego – Żagle 2023. W trakcie tego sierpniowego weekendu sprawowaliśmy opiekę nad wszystkimi załogami jednostek, które zawitały do naszego miasta. Każdą z nich przywitaliśmy hymnami bandery, które wybrzmiały na Stacji Pilotów. Na pokładach statków zameldowało się ponad 200 załogantów, dla których przygotowaliśmy atrakcje sportowe, zaprosiliśmy do szczecińskich muzeów, czy oprowadziliśmy po mieście w ramach wycieczek z przewodnikiem. Całą opiekę oraz logistykę pobytów organizowaliśmy wspólnie z naszymi oficerami łącznikowymi. Ponadto dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy Strefę Żeglarską na North East Marinie.

Rok 2023 w liczbach:

 • 7 tys. mil morskich wypływały przez jachty CŻ (Dar Szczecina, Zryw i Urtica)
 • 6 półkolonii rekreacyjnych (łącznie 148 osób),
 • 3 kursy – Żeglarz jachtowy dla młodzieży w formie półkolonii (łącznie 15 osób),
 • 3 kursy na żeglarza jachtowego (30 osób),
 • 8 kursów na sternika motorowodnego (75 osób)
 • Rejs na północ Europy Darem Szczecina – 5 etapów – (39 osób),
 • Rejs Zryw i Urtica – 12 osób (młodzież),
 • 4 obozy (Carinowy, dwa Skiperowe, Kajakowy) – 26 osób,
 • Wyprawa kajakowa BAŁTYK 100 – 6 osób.
 • 5417 turystów odwiedzających Schronisko Młodzieżowe CŻ
 • 10709 zarezerwowanych noclegów w Schronisku Młodzieżowym CŻ
 • 223 członków załóg, które przypłynęły na Żagle 2023
 • 23 oficerów łącznikowych, którzy obsługiwali Żagle 2023

Przed nami kolejny rok i kolejne wyzwania. Do zobaczenia na wodzie!

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment