Strona główna » Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego – Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Załóg Dwuosobowych

Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego – Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Załóg Dwuosobowych

by ZOZŻ

 

W dniach 5-9 czerwca na Bałtyku odbyły się Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego (35 edycja), a w ramach nich Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Załóg Dwuosobowych.

W czwartek z rana odbyło się uroczyste otwarcie regat, w którym uczestniczyli Marszałek Województwa – Olgierd Geblewicz, Prezydent Świnoujścia – Joanna Agatowska, Prezes ZOZŻ Marcin Raubo, przedstawiciele sponsorów oraz oczywiście wszyscy startujący.

Pierwsze na starcie pojawiły się załogi dwuosobowe startujące w Mistrzostwach Polski. Dla nich rozegrany był dodatkowy, krótki wyścig na redzie Świnoujścia. Po nim, odbył się start do wyścigu głównego o Puchar Gryfa.

Trzystumilowa trasa, prowadząca ze Świnoujścia przez Arkonę, Falsterborev, Christianso i ponownie Świnoujście, to w tej chwili najdłuższy wyścig żeglarski w Polsce.

Na trasie regat, załogi jachtów żeglowały chyba we wszystkich możliwych warunkach atmosferycznych. Były obszary bezwietrzne, zmienne słabe wiatry, deszcz, grad, ale też bardzo przyjemne żeglowanie w średnim wietrze. Pod koniec trasy cześć jachtów musiała radzić sobie z bardzo silnym wiatrem do 8 stopni w skali Beauforta.

Takie urozmaicone, pod względem pogody, warunki, wymagały od zawodników ciągłego skupienia, cierpliwości oraz częstych zmian żagli. Można powiedzieć, że Neptun dokładnie sprawdził umiejętności żeglarzy. Ci jednak spisali się świetnie i wszyscy bezpiecznie wrócili do portu.

W imprezie wystartowało 27 z 30 zgłoszonych jachtów, a na nich żeglowało blisko 100 żeglarzy. Zmagania można było śledzić za pomocą livetrackingu.

Po ciekawej i zaciętej rywalizacji znamy zwycięzców.

Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego:

1 miejsce – Puchar Gryfa Pomorskiego wygrywa załoga jachtu Milou (First 36.7) z kapitanem Sławomirem Turniakiem.

2 miejsce dla załogi jachtu Sergent Garcia (First 36.7) z kapitanem Piotrem Parzy.

3 miejsce jacht Morfin (Dehler 36 JV), kapitan Bogusz Ratajski.

 

Wyniki Morskich Żeglarski Mistrzostw Polski Załóg Dwuosobowych:

Złoty medal – Ryszard Drzymalski i Adam Kominek, na jachcie Konsal (Dehler 42). Mistrzowie Polski oraz najszybszy jacht regat w czasie bezwzględnym, dodatkowo zdobywca Pucharu line honours.

Srebrny medal – Tomasz Odzioba i Adrian Kania, jacht Black Caravela (Caravela 950) – dobra robota i walka do końca.

  • Brązowy medal – Adam Borek i Grzegorz Kidacki, jacht Flex (X-79). Załoga jachtu debiuty na Regatach Gryfa i w Mistrzostwach Polski mają już dawno za sobą ale zdobycie medalu za 3 miejsce na najmniejszym jachcie w regatach to jest po prostu super.

 

Grupę KWR wygrywa załoga jachtu Mio Portofino z kapitanem Pawłem Hapanowiczem .

Grupę Open wygrywa załoga jachtu Fujimo 4, z kapitanem Robertem Rajskim. Nadal do jachtu należy rekord trasy.

Wielkie Gratulacje dla zwycięzców, ale też wszystkich uczestników.

Jak powiedział sędzia główny Roman Gryglewski, już samo ukończenie tego prestiżowego wyścigu na historycznej trasie czyni z załóg zwycięzców.

Pełne wyniki w załączeniu.

Gryf – wyniki MZMP DH

Gryf – wyniki KWR i OPEN

Gryf – wyniki Puchar Gryfa

Organizowana przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski impreza, powróciła do kalendarza trzy lata temu i znów stała się ważnym wydarzeniem dla miłośników żeglarstwa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, co podkreśla miejsce rozgrywania imprezy i promuje piękno Pomorza Zachodniego.

Organizator Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski

Organizator wspierający Polski Związek Żeglarski

Patronat Olgierd Geblewicz

Partner Główny Pomorze Zachodnie

Partnerzy:

Świnoujście – Wyspy Możliwości

Politechnika Morska w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki

Sponsorzy:

EuroAfrica

Warta

MARINA DEVELOPER

Prime Consulting

SKAUT Sp. z o.o.

SailStore.pl

MAG

Port Szczecin-Świnoujście

Żaglownia Narwal Sails

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment