Strona główna » Za nami MP klasy Moth

Za nami MP klasy Moth

by Piotr Stelmarczyk

Za nami historyczne, pierwsze mistrzostwa Polski latających jachtów żaglowych klasy Moth. Regaty odbyły się w ostatni weekend w bazie Sailing Legia w Zegrzu Południowym na Zalewie Zegrzyńskim.

ezkonkurencyjny okazał się Robert Graczyk – poziom jego żeglowania można by nazwać wirtuozerią i w pełni zasłużenie został pierwszym złotym medalistą mistrzostw Polski klasy Moth. Na Zalewie Zegrzyńskim wystartowało dwunastu zawodników, a latające Ćmy stworzyły spektakularne, żeglarskie widowisko. 

Robert Graczyk, najbardziej doświadczony żeglarz w stawce, wygrał siedem z ośmiu rozegranych wyścigów i dopisał kolejny sukces do swojego bogatego żeglarskiego dorobku. Przypomnijmy, to aktualny mistrz świata bojerowej klasy DN, ma też na koncie trzy tytuły mistrza świata w kasie Iceboard, trzy srebrne medale mistrzostw świata w bojerach, mistrzostwo Polski w windsurfingu i mistrzostwo Polski w klasie 420. W karierze ścigał się też m.in. na łódkach klasy Optimist, 420, 470, Cadet, w wielu klasach windsurfingowych oraz na katamaranach A-Class. 

Drugie miejsce i trzecie miejsca w mistrzostwach Polski klasy Moth zajęli młodzi polscy żeglarze. Srebro wywalczył Mikołaj Chłopek, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w klasach Optimist, 29er i Nacra 17, który na klasie Moth pływa od roku. Na najniższym stopniu podium stanął Gustaw Miciński – wielokrotny mistrz Polski w klasach Optimist i 29er, dwukrotny bojerowy wicemistrz świata juniorów oraz członek załogi Sailing Poland, z którą zajął drugie miejsce w „The Ocean Race Europe” jako trymer. 

Podium ułożyło się następujaco:

1. Robert Graczyk

2. Mikołaj Chłopek

3. Gustaw Miciński

Kategoria Masters:

1.Robert Graczyk

2.Tomasz Zakrzewski

3.Tomasz Flisiak

Wyniki szczegółowe:

https://www.upwind24.pl/regatta/otwarte-mistrzostwa-polski-klasy-moth-2022/results

Fot. Jacek Bonecki

Klasa Moth to torpeda na wodzie. Niewątpliwie największym atutem Ćmy jest prędkość, a co za tym idzie, ogromna frajda z żeglowania. Jest bardzo widowiskowa, po prostu spektakularna. 

Rok konstrukcji 1928 (2004) 

Kraj pochodzenia Australia 

Grot 8,25 m² 

Długość maksymalna: 3,355 m 

Szerokość maksymalna: 2,25 m

Waga jachtu gotowego do żeglugi: 30-40kg.

Prędkość 15 do 30+ węzłów.

I Otwarte Mistrzostwa Polski klasy Moth zostały rozegrane w bazie Sailing Legia, ul. Warszawska 31a, Zegrze Południowe. Mistrzostwa wspierała firma Cryptomage, firma Urban Hedonist, firma Zalaminowani, a patronat honorowy nadał wydarzeniu Polski Związek Żeglarski.

W najbliższych dniach w Bazie Sailing Legia odbędzie się pierwsza w sezonie runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej – cyklu regat wyłaniającego klubowego mistrza Warszawy. Więcej informacji na stronie www.wlż.pl 

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment