Strona główna » Nowa Książka Wojciecha Jacobsona

Nowa Książka Wojciecha Jacobsona

by Wiesław Seidler

Nowa książka Wojciecha Jacobsona.
Oklaski i diamenty w Książnicy Pomorskiej.

Zapowiedziane na 15 grudnia br. spotkanie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, promujące nową książkę kapitana Wojtka Jacobsona, odbyło się wg planu, aczkolwiek sam Autor – ze względu na stan zdrowia – nie mógł być osobiście. Było za to jego zdjęcie na ekranie oraz dwa filmy: jeden nowy – o Wojtku, a drugi – nakręcony przez Wojtka na „Concordii” w lipcu 1994 r., podczas akcji ratowniczej na Pacyfiku: podjęcie rannej studentki (spadła z masztu, z wysokości szóstego piętra, na pokład), przez helikopter lotniskowca „USS Abraham Lincoln”.
W trakcie spotkania, w imieniu PTTK, miałem przyjemność zaprezentowania przyznanej Wojtkowi Dużej Złotej Żeglarskiej Odznaki Turystycznej z 25 Szmaragdami.

Później odznakę, jej legitymację, książeczkę ŻOT, dyplom i list wręczyłem żonie Wojtka – Ewie Jacobson, i córce – Magdzie Jacobson-Ostrowskiej (na zdjęciach). Oklaski dla Kapitana Jacobsona. Spotkanie miało wartki przebieg, filmy były interesujące. Sala pełna była ludzi.

 

 

Książka jest bardzo elegancko wydana (sztywna oprawa, dużo zdjęć, map, rysunków, listów). Dużo w niej materiału źródłowego, dokumentalnego, historycznego i podróżniczego – dotyczącego nie tylko Wojtka. Zawartość merytoryczna jest oszałamiająca, a sposób ujęcia całości, dbałość o szczegóły, wybór i opracowanie tekstów budzi najwyższy szacunek dla benedyktyńskiej pracy Autora, redaktora, wydawcy i oficyny.

Relacja: Zenon Szostak – z pozdrowieniami „Zeszyty Żeglarskie”
Zdjęcia: Anna Szostak
*****

Wojciech Jacobson.
Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej.
Szczecin : Estimark, 2022.
Wybór i opracowanie tekstów, redakcja: Kazimierz Robak
Projekt okładki: Piotr Jacobson-Ostrowski
Skład i druk: Drukarnia Efekt Piotrowski
ISBN: 978-83-965800-0-9

Publikacja powstała dzięki wsparciu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin oraz Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza.
Patronat honorowy nad książką objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Jacht Klub AZS Szczecin oraz Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
Nowa książka W. Jacobsona jest dostępna także na Allegro:
https://allegro.pl/oferta/ksiazka-wojciecha-jacobsona-od-rownika-do-bieguna-13032408748

 

 

Przypomnę, że w marcu br., także w Książnicy, odbyła się promocja obszernej biografii pióra K. Robaka „Żeglarskie „kto jest kim”: WOJCIECH JACOBSON”. Jej bohater – j.kpt.ż.w. Wojtek Jacobson – jest w ścisłej czołówce najbardziej doświadczonych i „opływanych” polskich kapitanów jachtowych. Jego dorobek żeglarski to ponad 260 tys. mil morskich na morzach i oceanach całego świata (jak na mapie). To m.in. pierwsze polskie pokonanie osławionego Przejścia Północno-Zachodniego – wspólnie z Januszem Kurbielem i Ludkiem Mączką, to liczne rejsy na jachtach i żaglowcach, m.in. na „Concordii” czy „Pogorii”, to wreszcie wieloletnia działalność na polu archiwizacji i śledzenia dokonań polskich żeglarzy, to rzeczywisty kontakt z całym żeglarskim światem. To wszystko znajduje odbicie w obu powyższych książkach. Tak trzymać, Panie Kapitanie… (WS)

Więcej –  Wojtek-powitanie-2022 – do pobrania.

 

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment