Strona główna » Ekstraklasa wraca do rywalizacji

Ekstraklasa wraca do rywalizacji

by Maciej Cylupa

Ekstraklasa wraca do rywalizacji!

18 załóg walczących w Ekstraklasie o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ wraca na akwen zatoki gdańskiej. Tym razem bazą regat będzie Gdynia a druga runda rozgrywek będzie częścią Gdynia Sailing Days. Regaty potrwają 2 dni na akwenie blisko brzegu i gdyńskiej mariny.

 

Zapowiedzi tegorocznego sezonu Ekstraklasy jednoznacznie przewidywały wysoki i wyrównany poziom rywalizacji. I faktycznie, tak wyrównanej walki podczas inauguracji sezonu dawno nie było a chętnych do zwycięstwa było wielu.

Pierwszą rundę dość niespodziewanie wygrał beniaminek ligowy Lubelskie YKP Lublin pod wodzą Tymona Sadowskiego. To, że będą się liczyć w czołówce było prognozowane przez wielu, ale pokonanie wszystkich i to z komfortowa przewagą 9 punktów było zaskoczeniem. W maju w Sopocie na kolejnych miejscach uplasowali się medaliści poprzednich sezonów czyli Yacht Club Gdańsk Igora Tarasiuka i YKP Gdynia Rafała Sawickiego. Ekipa Mistrzów Polski określiła swój występ słowami „wynik lepszy niż pływanie” i mocno zmagała się z brakiem regularności, szczególnie że byli mocno naciskani przez „rozkręcającą” się ekipę Tytusa Butowskiego z Yacht Club Sopot. Za nimi na remisie punktowym aż 3 załogi, czyli rewelacja regat i kobieca ekipa Sztorm Grupy Julii Szmit, młodzieżowa załoga HRM Racing, również beniaminkowie oraz YKP Szczecin pod wodzą Patryka Zbroi. W Gdyni za sterem w szczecińskiej załodze zobaczymy Agnieszkę Skrzypulec, wicemistrzynię olimpijska z Tokio i świeżo upieczoną Mistrzynie Polski Kobiet (na jachtach RS21 używanych w Lidze) i Mistrzynie Europy w klasie 505. Czy to będzie wzmocnienie, na to pytanie poznamy odpowiedź już w sobotę.

 

 

Na pewno poniżej swoich oczekiwań sezon otworzyło wiele załóg, a długą listę otwiera Sailing Legia Warszawa (Jakub Pawluk) a za nią WAT Warszawa (Wojciech Myśliwiec), Nowy Sztynort (Krzysztof Małecki), Pogoń Szczecin (Tadeusz Kubiak), kolejny beniaminek On Lemon Rockstars (Aleks Michalski) i kolejna kobieca gwiazdorska załoga AMW Iskra Gdynia (Kasia Barabasz). Wszystkie te załogi celują w górne strefy rankingu, a druga runda będzie dla nich szansą na odrobienie start po Sopocie. Warto obserwować Pogoń Szczecin, gdzie w składzie pojawi się David Champan, utytułowany Australijczyk z wygrana w Lidze Mistrzów na koncie.

Druga runda to również dobry moment dla załóg, które na razie znajdują się blisko strefy spadkowej. Na pewno UKS Żeglarz Wrocław Filipa Florka, Politechnika Gdańska Patryka Kosmalskiego, a szczególnie AWFiS Gdańsk z groźnym Damianem Pietruszewskim za sterem maja absolutnie potencjał na wyniki w top 10 lub wyżej i jeśli nie wykorzystają tej szansy w Gdyni, zostanie im już tylko walka o pozostanie w Ekstraklasie na sezon 2024. To samo dotyczy dwóch załóg zamykających tabelę po 1 rundzie z tą uwagą, że tak Polsporty.pl (Jacek Puchniarz) jak i OKŻ (Arek Sendlewski) mają o wiele trudniejsze zadanie z uwagi na doświadczenie na tym poziomie rozgrywek. Załoga Polsporty trenowała i startowała w regatach RS21 Cup, czy to przyniesie efekt?

 

Ranking Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej:

1. Lubelskie YKP Lublin 18 pkt
2. Yacht Club Gdańsk 17 pkt3. YKP Gdynia 16 pkt
4. Yacht Club Sopot 15 pkt
5. Sztorm Grupa 14 pkt
6. HRM Racing Yacht Club 13 pkt
7. Yacht Klub Polski Szczecin 12 pkt
8. Sailing Legia Warszawa 11 pkt
9. Koło Żeglarskie WAT 10 pkt
10. Nowy Sztynort 9 pkt
11. Pogoń Yacht Racing 8 pkt
12. On Lemon Rockstars Racing 7 pkt
13. KS Iskra Amw 6 pkt
14. UKS Żeglarz Wrocław 5 pkt
15. AZS Politechnika Gdańska 4 pkt
16. AZS AWFiS Gdańsk 3 pkt
17. Polsporty.pl Sailing 2 pkt
18. Olsztyński Klub Żeglarski 1 pkt

 

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Regaty zaczynają się w sobotę o 10:30 na akwenie przy Skwerze Kościuszki i Bulwarze, zakończenie w niedzielę o 16:00 w Marina Gdynia.

Regaty w Gdyni odbywają się w ramach Gdynia Sailing Days, największego żeglarskiego wydarzenia regatowego trwającego przez cały Lipiec. W ramach Gdynia Sailing Days rozegranych zostanie wiele regat w różnych klasach sportowych i amatorskich rangi Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), Ministerstwem Sportu i Turystyki (Partner Główny) oraz miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny).

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Gdynia Sailing Days – gospodarz regat.
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Magic Marine, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są: MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

#plz #ligazeglarska #ocs

Kontakt do organizatorów:
Mail: info@ligazeglarska.pl
www.ligazeglarska.pl

 

 

Źródło: Polska Liga Żeglarska

Zdjęcia: Gwidon Libera

Powiązane artykuły

Leave a Comment