Strona główna » 59. Etapowe Regaty Turystyczne – Tydzień Pełen Żeglarskich Emocji

59. Etapowe Regaty Turystyczne – Tydzień Pełen Żeglarskich Emocji

by ZOZŻ

59. Etapowe Regaty Turystyczne zakończyły się 30 lipca. Regaty organizowane przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, już od ponad pół wieku są niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich pasjonatów żeglarstwa. Co roku, pod koniec lipca, przyciągają zarówno doświadczonych żeglarzy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wiatrem i wodą. Te dziewięciodniowe rywalizacje, prowadzone zgodnie z przepisami WS – Przepisami Regatowymi Żeglarstwa 2021-2024, stały się nie tylko świadectwem mistrzostwa i doskonałej organizacji, ale przede wszystkim okazją do żeglarskiej rywalizacji i rodzinnych spotkań. Dziś, po zakończeniu kolejnej, niezapomnianej edycji, dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do utrzymania tej wspaniałej tradycji.

Tegoroczna edycja

W tym roku regaty odbywały się od 22 do 30 lipca. W regatach uczestniczyło 66 jachtów, na pokładzie których łącznie było aż 255 uczestników, w tym 31 młodych entuzjastów żeglarstwa w wieku do 17 lat. Nie można również zapomnieć o jednym kocie i kilku psach, które także podzieliły z żeglarzami pasję morskiej przygody.

Rywalizacja była zacięta, a podczas ośmiu etapów regat uczestnicy przepłynęli w linii prostej imponujące 110 mil morskich, odwiedzając po drodze 7 portów jachtowych naszego pięknego regionu. Za swoje osiągnięcia zostali uhonorowani aż 135 pucharami i 84 dyplomami. Jednak to, co najcenniejsze, to nawiązane przyjaźnie i nowe znajomości, które są bezcenne w żeglarskiej społeczności. Wielu żeglarzy już teraz z niecierpliwością wyczekuje kolejnej, 60. edycji ERT, by ponownie przemierzyć te wody w poszukiwaniu nowych wyzwań i doświadczeń.

Trasa regat:

Żeglarze rywalizowali codziennie zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Kilkugodzinne wyścigi stanowiły dla wszystkich uczestników prawdziwe wyzwanie wymagające zarówno wysiłku fizycznego jak i koncentracji. Zmienne warunki pogodowe dodatkowo komplikowały sytuację, czyniąc każdy dzień rywalizacji nieprzewidywalnym. Oglądanie jachtów zbliżających się do punktów zwrotnych trasy, konkurujących o miejsce, to naprawdę fascynujący spektakl. Uczestnicy podjęli się realizacji tego ambitnego planu z determinacją i pasją.

Plan był ambitny:

SOBOTA 22 lipca

10.00 Uroczystość otwarcia 59.ERT w Trzebieży

12:00 START – ETAP I – Trzebież – Nowe Warpno

Wyścig o Puchar Burmistrza Nowego Warpna Jarosława Burby 19:00 Wręczenie nagród i biesiada przy piosence żeglarskiej

NIEDZIELA 23 lipca

12: 00 START – ETAP II – Nowe Warpno -Wolin

Wyścig o Puchar Burmistrza Wolina Ewy Grzybowskiej

19:00 Wręczenie nagród i biesiada przy piosence żeglarskiej

PONIEDZIAŁEK 24 lipca

12: 00 START – ETAP III – Wolin -Świnoujście

Wyścig o Puchar Prezesa ZOZŻ Marcina Raubo

19:00 Wręczenie nagród

WTOREK 25 lipca

11: 00 START – ETAP IV – Świnoujście- Dziwnów

Wyścig o Puchar Burmistrza Dziwnowa Grzegorza Jóźwiaka

19:00 Wręczenie nagród i biesiada przy piosence żeglarskiej

ŚRODA 26 lipca

12:00 START – ETAP V – Zalew Kamieński

Wyścig o Puchar Burmistrza Kamienia Pomorskiego Stanisława

Kuryłło

Wyścig o Błękitną Wstęgę Zalewu Kamieńskiego

19:00 Wręczenie nagród i biesiada przy piosence żeglarskiej

CZWARTEK 27 lipca

11: 00 START – ETAP VI – Dziwnów- Świnoujście

Wyścig o Puchar Prezydenta Świnoujścia

Wyścig o Błękitna Wstęgę Bałtyku

28.07 o godz 08:30 Wręczenie nagród

PIĄTEK 28 lipca

12: 00 START – ETAP VII – Świnoujście – Stepnica

Wyścig o Puchar Burmistrza Stepnicy Andrzeja Wyganowskiego

Wyścig o Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego

19:00 Wręczenie nagród i biesiada przy piosence żeglarskiej

SOBOTA 29 lipca

12:00 START – ETAP VIII – Stepnica – Trzebież

Wyścig o Puchar Burmistrza Polic Władysława Diakuna

Wyścig o Błękitna Wstęgę Roztoki Pomorskiej

19:00 Wręczenie nagród i biesiada przy piosence żeglarskiej

NIEDZIELA 30 lipca 11.00 Uroczystość zakończenia 59.ERT w Trzebieży

A jak wrażenia uczestników?

Wszyscy zawodnicy oraz uczestniczący biorący udział po raz pierwszy w regatach ERT byli zachwyceni. Wysoki poziom organizacji, profesjonalizm, wsparcie oferowane przez Komandora regat oraz obecność doświadczonych żeglarzy sprawiło że nowi uczestnicy nie odczuwali stresu. Zamiast tego czuli się komfortowo, czerpiąc radość z każdej chwili spędzonej na wodzie.

Jedno z głębokich uczuć, które uczestnicy opisali, dotyczyło nie tylko rywalizacji, ale także towarzyskiego aspektu regat. Jeden z nich podzielił się swoimi refleksjami, mówiąc: ”To było niesamowite doświadczenie. Piękne trasy i zmienna pogoda uczyniły regaty prawdziwym wyzwaniem. Atmosfera, choć nacechowana rywalizacją, była również przesycona przyjaźnią między żeglarzami”.

Kolejny uczestnik podkreślił znaczenie społeczności żeglarskiej, stwierdzając: ”Regaty to nie tylko ściganie się na wodzie, ale także świetna okazja do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń z innymi żeglarzami. Atmosfera jest niepowtarzalna”.

Takie wypowiedzi uczestników świadczą o tym, że ERT nie były tylko sportowym wydarzeniem, ale również ważnym spotkaniem społeczności żeglarskiej.

Regaty dla wszystkich. Atrakcje dla najmłodszych

Co jest specyfiką ERT? To, że są to regaty rodzinne, więc nie mogło w nich zabraknąć atrakcji dla najmłodszych uczestników. Po zakończeniu poszczególnych etapów regat, najmłodsi uczestnicy nie mieli czasu na nudę. Każdego dnia, od godziny 17.00, czekało na nich mnóstwo atrakcji.

Zorganizowane zostały dynamiczne zabawy pod okiem doświadczonego nauczyciela, który nie tylko dostarczał młodym żeglarzom niesamowitej frajdy, ale też proponował zajęcia zachęcając do zdrowej rywalizacji. Te aktywności, angażujące zarówno ciało, jak i umysł, doskonale wpływały na rozwijanie umiejętności fizycznych oraz społecznych.

Dzieci miały też okazję odwiedzać lokalne muzea, gdzie mogły podziwiać różnorodne wystawy oraz spacerować po ścieżkach tematycznych. Te wyprawy były nie tylko źródłem wiedzy, ale też fantastyczną okazją do odkrywania i rozwijania swoich zainteresowań. W taki sposób każdy dzień był dla dzieci pełen przygód i niezapomnianych wrażeń.

Zaangażowanie i organizacja na mistrzowskim poziomie

Realizacja tak spektakularnych regat to nie lada wyzwanie. Niemożliwe byłoby przeprowadzenie ich bez wsparcia wielu zaangażowanych osób.

Przede wszystkim chcielibyśmy podkreślić ogromne zaangażowanie pracowników Urzędu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Marszałka WZ Pana Olgierda Geblewicza za objęcie 59.ERT Honorowym Patronatem.

Otrzymaliśmy wsparcie finansowe dzięki któremu mogliśmy spokojnie zorganizować regaty.

Prezes ZOZŻ Pan Marcin Raubo, angażował się na trzech płaszczyznach: jako organizator, mecenas oraz uczestnik regat. Skarbnik ZOZŻ, Jacek Klimecki, troszczył się o sprawy finansowe, gwarantując stabilność całego przedsięwzięcia. Wieloaspektowe obowiązki spoczywały również na Izabelli Kidackiej, która pełniła rolę organizatora, Komandora Regat i Sędziego. Odpowiedzialna była za profesjonalny przebieg całej imprezy.

Do składu Komisji Regatowej powołani zostali: Grzegorz Kidacki asystent odpowiedzialny za wyznaczanie tras wyścigów w zależności od zmieniających się warunków pogodowych oraz liczenia wyników, Radosław Jamróz asystent, sternik RiB, odpowiedzialny za bezpieczeństwo jachtów na wodzie oraz Marzena Siluk odpowiedzialna za pracę biura regat.

Restaurator z Trzebieży, Justyna Pawlik odpowiedzialna była za catering dla załogi SKR oraz dla wszystkich uczestników na zakończenie regat.

Prezes Fundacji “Jachty Klasyczne” Anna Petrykowska i Maciej Wągiel udostępnili na potrzeby ERT jacht s/y INA jako Statek Komisji Regatowej.

Niesamowite zdjęcia i filmowe relacje, które podziwialiśmy każdego dnia, to zasługa fotografów: Patrycji Kłódki i Piotra Smolińskiego z VatheR-dron, promujących w ramach regat piękno Pomorza Zachodniego.

Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników na Zalewie Szczecińskim i Roztoce Odrzańskiej oraz w Porcie UMS w Trzebieży czuwał Kapitan Portu Morskiego UMS w Trzebieży, Radosław Pawlik.

Współpracowaliśmy z firmą Motif Studio odpowiedzialną za grafikę znaków ERT oraz z firmą reklamową BLIK odpowiedzialną za wykonanie wszystkich gadżetów regatowych i nośników reklamowych oraz z Fundacją “W sporcie przez życie” która wspierała ERT w organizowaniu zabaw dla dzieci.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować każdemu z wymienionych oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tych regat. Dzięki Wam te regaty były wyjątkowe.

Zwycięzcy i nagrody:

Klasyfikacja końcowa 59.Etapowych Regat Turystycznych obejmowała klasy regatowe: ORC, KWR I, KWR II oraz NHC. Wszystkie nagrody ufundowane zostały przez Partnerów Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – ZOZŻ:

 • Burmistrzów Miast i Gmin na trasie regat
 • Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
 • Firmę ubezpieczeniową PANTAENIUS
 • Firmę MARINA DEVELOPER
 • Organizatorów Szanty Fan
 • Urząd Morski w Szczecinie

Wyniki w klasyfikacji końcowej ogłoszone przez Sędziego Regat przedstawiają się następująco:

Klasa ORC:

 1. s/y BRYZA 33, sternik Maciej Antoniak
 2. s/y HRUBY, sternik Robert Rayski
 3. s/y SKY PROJECT, sternik Wiesław Krupski

Klasa KWR I:

 1. s/y GERONIMO, sternik Anna Okińska
 2. s/y LISICA, sternik Adam Lisiecki
 3. s/y MIO PORTOFINO, sternik Paweł Hapanowicz

Klasa KWR II:

 1. s/y BELLATRIX, sternik Mirosław Wójcik
 2. s/y HARDA, sternik Radosław Kowalczyk
 3. s/y DELPHIN, sternik Jacek Gerula

Klasa NHC:

 1. s/y GUESSWORK, sternik Janusz Skrzecz
 2. s/y LA PASTEQUE, sternik Roman Konieczny
 3. s/y SERGENT GARCIA, sternik Piotr Parzy
 4. s/y DALLIA, sternik Adam Bąk
 5. s/y BLACK CARAVELA, sternik Tomasz Odzioba
 6. s/y HALNY III, sternik Maciej Magneski
 7. s/y CARAMBA, sternik Mariusz Mądro
 8. s/y BRYZA, sternik Waldemar Różaniecki
 9. s/y KANTAPPER, sternik Waldemar Skuza

Błękitną Wstęgę Regat, otrzymała załoga jachtu, który przepłynął całą trasę regat w najkrótszym czasie

s/y BLACK CARAVELA, sternik Tomasz Odzioba, z czasem 16:12:25 s/y BRYZA 33, sternik Maciej Antoniak, z czasem 16:36:22 była drugą najszybszą załogą.

Dodatkowe wyróżnienia przyznano:

Przechodni Puchar „FAIR PLAY” dla s/y DESIRIS, sternik Przemysław Piórski, ufundowany przez firmę MARINA DEVELOPER, wręczony przez Prezesa Marcina Raubo.

Puchar „Bezpieczni na wodzie” dla s/y HALNY III, sternik Maciej Magneski, ufundowany przez Urząd Morski w Szczecinie, wręczali: zastępca Dyrektora UM d/s technicznych Paweł Szumny oraz Kapitan Portu Morskiego UMS w Trzebieży Radosław Pawlik.

W klasyfikacji jachtów SCAMPI 30, nagrody wręczał Burmistrz Polic, Władysław Diakun:

 1. s/y LISICA, sternik Adam Lisiecki
 2. s/y HALNY III, sternik Maciej Magneski
 3. s/y KANTAPPER, sternik Waldemar Skuza

Specjalne podziękowania otrzymały załogi jachtów bez pokładowych typu „DZ” tym samym uznając żeglowanie w ERT za pomysł do naśladowania:

 1. s/y PROPOZYCJA z Świdnickiego Klubu Żeglarskiego „OBRYG”, sternik Norbert Karwowski
 2. s/y SOPLICA, czarterowana przez zespół „Wikingowie”, zafascynowany muzyką i tradycjami Epoki Starych Żaglowców, sternik Paweł Szarpak.

Konkurs Szanty Fan Podczas regat nie mogło zabraknąć najpiękniejszych piosenek żeglarskich. Konkurs Szanty Fan przyciągnął utalentowanych amatorów piosenki. 29 lipca w Trzebieży odbył się koncert finałowy. Laureatkami konkursu zostały:

 • Amelka z jachtu „Rosebud”,
 • Kostka z jachtu „Fanny”,
 • Zuzanna z jachtu „Rosebud”.

Nagrodą w konkursie zawsze były instrumenty muzyczne i w tym roku ufundowano koncertowe ukulele w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i żółtym. Zachęcamy nasze zdolne żeglarki do śpiewania, nauki gry na instrumentach i dzielenia się swoją pasją z innymi. Kto wie, może za rok usłyszymy Wasze nowe kompozycje. Gratulacje dla laureatek!

Tabele:

ERT 2023 KWR KLASYFIKACJA GENERALNA

ERT 2023 NHC KLASYFIKACJA GENERALNA

ERT 2023 ORC KLASYFIKACJA GENERALNA

Jak przebiega organizacja tak dużego przedsięwzięcia?

Organizacja regat była wielowymiarowym przedsięwzięciem, w którym zaangażowanie licznych osób i instytucji okazało się kluczem do ich sukcesu. Na czele całego przedsięwzięcia stała Komandor Regat, Izabella Kidacka. To właśnie ona sporządza niezbędną dokumentację regatową, zaplanowała czas, miejsca oraz trasy wyścigów. Jej wszechstronna rola sprawiła, że każdy element dnia podczas regat był starannie zaplanowany i skoordynowany.

Aby zapewnić sukces regatom Komandor Regat współpracuje od wielu lat z Burmistrzami Miast i Gmin w Policach z Władysławem Diakunem, w Nowym Warpnie z Jarosławem Burbą, w Wolinie z Ewą Grzybowską, w Kamieniu Pomorskim ze Stanisławem Kuryłło, w Dziwnowie z Grzegorzem Jóźwiakiem, w Świnoujściu z Pawłem Sujką, w Stepnicy z Andrzejem Wyganowskim.

Ogromne znaczenie miała współpraca z pracownikami lokalnych ośrodków takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji/ OSIR „Wyspiarz” reprezentowanym przez Marka Świderskiego, Miejski Ośrodek Sportu i Kultury/ MOSiK w Dziwnowie z Maciejem Atras, Gminny Ośrodek Kultury/ GOK w Stepnicy z Mirosławą Nowak. Szczególnego wsparcia w tym roku udzielił Radnym Rady Miejskiej w Dziwnowie animator sportów wodnych Zbigniew Jeszke.

Znakomicie układała się współpraca z pracownikami Marin i Portów Jachtowych: z Prezesem Zarządu Przystani Morskiej Wolin sp. z o o. z Jarosławem Tarnowskim, z Burmistrzem Dziwnowa który w dniu 25 lipca po raz pierwszy udostępnił Nową Marinę Miejską dla uczestników ERT, w Kamieniu Pomorskim z Prezesem Mariny Sławomirem Szwają, w Marinie Stepnica z Anitą Poniatowską, z Prezesem Fundacji Port Jachtowy Trzebież z Radosławem Jamróz. Czujemy się zaszczyceni, że takie grono osób bezpośrednio odpowiadało za przyjęcie jachtów w portach.

Należy podkreślić, że w każdym porcie współorganizatorzy dbali o atmosferę naszych wieczornych spotkań, fundowali nagrody, puchary i przygotowywali wspaniałe przyjęcia, które były wyjątkowymi okazjami do celebrowania tradycji i dzielenia się pasją żeglowania.

Na koniec Cieszymy się niezmiernie, że mieliśmy przywilej zorganizować tegoroczne regaty ERT. Uczestnictwo żeglarzy z różnych zakątków kraju, w połączeniu z idealnymi warunkami pogodowymi i malowniczą scenerią Pomorza Zachodniego, uczyniło to wydarzenie niezapomnianym przeżyciem. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy być częścią tej wspaniałej żeglarskiej przygody.

Każde przygotowanie do regat wymaga ogromnego zaangażowania, determinacji i ciężkiej pracy, ale widok uśmiechów na twarzach uczestników, pochwały i entuzjastyczne opinie to dla nas największa satysfakcja. To potwierdzenie, że warto było włożyć w to wydarzenie całe serce.

Z ogromnym optymizmem patrzymy w przyszłość i z radością zapraszamy wszystkich, zarówno stałych uczestników, jak i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji wziąć udziału w regatach ERT, na kolejną edycję. Bądźcie pewni, że zrobimy wszystko, aby kolejne regaty były równie niezapomniane, a może nawet bardziej spektakularne!

Do zobaczenia na 60.ERT

Powiązane artykuły

Leave a Comment