Strona główna » Czas na Mistrzostwa Polski w klasie RS21

Czas na Mistrzostwa Polski w klasie RS21

by ZOZŻ

W Sztynorcie przez najbliższe 3 dni rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasie RS21. Na starcie zobaczymy aktualną czołówkę rankingu Pucharu RS21 Cup, dla której jest to jednocześnie ostatnia runda tegorocznego cyklu.

Polski cykl RS21 Cup rozpoczął się w kwietniu regatami w Szczecinie. Kolejne rundy rozegrano w Sopocie, Gdyni i Olsztynie. Piąta, finałowa runda cyklu będzie jednocześnie Mistrzostwami Polski, drugimi w historii tej młodej, ale prężnie rozwijającej się klasy w Polsce.

W walce o medale Mistrzostw Polski liczyć się będzie na pewno czołówka rankingu RS Cup, czyli Wiktor Plikto z Nowego Szynortu, Bartłomiej Wójciak ze SportVita Gliwice oraz Wojciech Myśliwiec z WAT Warszawa. Ale do tego grona, powinno dołączyć kilku faworytów, którzy nie startowali w całym cyklu, a jedynie w paru imprezach. Na pewno warto wymienić zwycięzcę regat w Olsztynie Igora Tarasiuku z Euroshipping Yacht Club Gdańsk, Piotra Mańczaka ze Slava Racing, Aleksa Michalskiego z OnLemon Rockstars Racing czy Szymona Szymika z Pogoni Szczecin. Nowy jacht na te regaty przywiezie utytułowany Paweł Tarnowski z Flota Online, a w gronie liczących się zawodników warto też wymienić 3 doświadczon załogi litewskie Tadasa Zizysa, Gedminasa Sirvidasa i Sigitasa Babiliusa. Finałowe regaty RS21 Cup zaliczane będą do rankingu ze współczynnikiem 150% co na pewno spowoduje walkę o zdobycie Pucharu Przechodniego do ostatniego wyścigu regat w Sztynorcie.

Czołówka rankingu po 4 rundach:

  1. Wiktor Plitko, Nowy Sztynort 245 pkt
  2. Bartłomiej Wójciak, SportVita Gliwice 220 pkt
  3. Wojciech Myśliwiec, WAT Warszawa 185 pkt
  4. Jacek Puchniarz, Polsporty.pl 150 pkt
  5. Tomasz Micewicz, Yacht Club Gdańsk 130 pkt
  6. Tymon Sadowski, YKP Lublin 123 pkt
  7. Paweł Grabowski, WAT Warszawa 2 115 pkt
  8. Igor Tarasiuk, Yacht Club Gdańsk 100 pkt
  9. Karol Górski, Baltiq Sport 100 pkt
  10. Piotr Mańczak, SLAVA Racing 95 pkt

 

Organizatorzy planują rozegranie 17 wyścigów w ciągu 3 dni, akwenem regat będzie jezioro Dargin lub Łapab w zależności od warunków wiatrowych, a regaty będzie można śledzić na żywo lub w internecie. Przebieg rywalizacji i wyniki można śledzić na żywo na platformie SAP https://rs21polish2023.sapsailing.com/

Pełne wyniki i rankingi na stronie www.rs21class.pl

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Sezon składa się z 5 imprez w Szczecinie, Sopocie, Gdyni, Olsztynie z finałem w Nowym Sztynorcie. RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej jest dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią na Sardynii i zakończą sezon główny.

Partner regat RS21 Cup sa: Nowy Sztynort, RS Sailing Polska oraz Polski Związek Żeglarski.

Sponsorami nagród są Bryt Sails, Harken, Żaglownia Panaś, Stowarzyszenie Wiatrowskaz i ApartHotel Termy Uniejów

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska, Women On Water i Polish Match Tour.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów – email: office@rs21class.pl

Strona internetowa klasy: www.rs21class.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment