Strona główna » Poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

Poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

by Maciej Cylupa

Tradycyjnie w ostatnią sobotę marca, czyli 27 bm. – tym razem znowu nie na Gali w Starej Rzeźni, a on-line – poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina, za osiągnięcia w sezonie 2020, i za wcześniejsze, w dziewięciu kategoriach. Kapituła wybrała 24 nominacje, spośród 104 zgłoszonych kandydatów, a Prezydent Miasta zatwierdził listę dziewięciu „najlepszych z najlepszych”, w tym znanych żeglarzy, działaczy, trenerów, a także imprez, regat czy innych dokonań. Dwie z nagród – Rejs Roku i Żeglarz Roku  – funduje jak zwykle ZOZŻ, a pozostałe Miasto Szczecin.  Po raz pierwszy Nagrodami Rejsu i Żeglarza Roku podzielili się zgodnie małżonkowie Halina i Andrzej Górajek, właściciele i armatorzy dwóch oceanicznych jachtów „Ocean A” i „Ocean B”, bazujących na przystani Centrum Żeglarskiego (na zdjęciach), którymi od kilku lat razem podbijają polarne, arktyczne morza, a w sezonie 2020, w nagrodzonym rejsie na s/y „Ocean B”, pobili polski rekord w żegludze na północ (o czym już pisaliśmy na stronie ZOZŻ). Pełna lista nagrodzonych w poniższym komunikacie organizatorów. Uroczysta gala wręczenia nagród planowana jest podczas finału regat The Tall Ships Races 2021.

     Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a także nominowanym! Życzymy kolejnych sukcesów w sezonie 2021 roku!
Prezes i Zarząd ZOZZ

      Zdjęcia: Wiesław Seidler, archiwum ZOZŻ, i organizatorzy
              Na zdjęciach:  laureaci Nagród 2020, i niektórzy z nich – A. Górajek i jego jacht,
                                      M. Krzeptowski i jego książka, J. Kaczor, i G. Poleszak, dyrektor PP 27

2020 rok doceniony – właśnie przyznano 9 Nagród Żeglarskich dla najlepszych żeglarzy z Pomorza Zachodniego i Przedniego. Gratulujemy laureatom oraz wszystkim nominowanym i życzymy pomyślnych wiatrów na szerokich wodach mórz i oceanów.

W sobotę, 27 marca do grona dotychczasowych laureatów Nagród Żeglarskich dołączyła kolejna dziewiątka. To najlepsi z najlepszych, którzy mimo trudnego i bardzo krótkiego sezonu żeglarskiego dokonali niebywałych czynów. Wyniki zostały zaprezentowane podczas wirtualnej prezentacji. Uroczysta gala wręczenia nagród zostanie zorganizowana podczas finału regat the Tall Ships Races 2021.

Łącznie do konkursu wpłynęły 104 zgłoszenia. Najwięcej dotyczyło Nagrody Głównej im. Kapitana Ludomira Mączki (30 zgłoszeń dla 15 kandydatów). Sporo formularzy wpłynęło także do kategorii Popularyzator Żeglarstwa (20 zgłoszeń) oraz Żeglarskiej Nagrody Specjalnej (13 zgłoszeń). Spośród wszystkich kapituła wyznaczyła nominacje do konkretnych kategorii, z których wyłoniono zwycięzców.

Oto lista laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za rok 2020:

NAGRODA IM. LUDOMIRA MĄCZKI

Jerzy Radomski – za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach, dwukrotne opłynięcie świata, pokonanie 297 400 mil morskich z zawinięciem do 533 portów w 86 państwach.

REJS ROKU NAGRODA IM. WYSZAKA

Andrzej Górajek  – za poprowadzenie wyprawy jachtu „Ocean B” na Ocean Arktyczny, w stronę bieguna północnego, do szerokości geograficznej 84°17′31″N i ustanowienie nowego rekordu w dziedzinie żeglarstwa polarnego.

ŻEGLARZ ROKU

Halina Górajek – za przygotowania logistyczne i udział w wyprawie jachtu „Ocean B” na Ocean Arktyczny, podczas której ustanowiono nowy rekord  w dziedzinie żeglarstwa polarnego osiągając szerokość geograficzną 84°17′31″N.

REGATOWIEC ROKU NAGRODA IM. KPT. KAZIMIERZA KUBY JAWORSKIEGO

Tadeusz Kubiak – za najlepsze sportowe wyniki w kraju i reprezentowanie żeglarstwa regatowego na najwyższym poziomie podczas Mistrzostw Świata w klasie Laser Standard w Melbourne w Australii w 2020 roku.

POPULARYZATOR ŻEGLARSTWA NAGRODA IM. KPT. KAZIMIERZA HASKI

Maciej Krzeptowski – za wieloletnią popularyzację żeglarstwa poprzez m.in. organizację wielu wypraw, prezentacje wystaw i liczne publikacje, szczególnie za książkę „Trzymam się morza” wydaną w 2020 roku.

TRENER ROKU NAGRODA IMIENIA TEODORA CZARNECKIEGO

Jerzy Kaczor – za wieloletnią, profesjonalną opiekę nad pokoleniami żeglarzy, za rozwijanie w nich pasji i miłości do wiatru i wody oraz pielęgnowanie żeglarskich tradycji.

WYDARZENIE ROKU

Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist w Dziwnowie 2020 – za przygotowanie i przeprowadzenie jednych z najważniejszych regat dla młodych zawodników klasy Optimist, w której wzięło udział 284 zawodników z Czech, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch.

NAGRODA IM. KOTA UMBRIAGI

Przedszkole nr 27 „Żagielek” – za krzewienie poczucia przynależności do morskiego miasta i regionu oraz rozbudzanie w najmłodszych szacunku dla morza.

ŻEGLARSKA NAGRODA SPECJALNA

Hanna i Tomasz Piórscy – za organizację pierwszych polsko-duńskich regat bałtyckich Sputnik, regat Offshore Race Week Bornholm oraz Baltic Jazz Regatta, które integrują żeglarskie środowiska Polaków i Duńczyków oraz żeglarzy z innych  krajów nadbałtyckich.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

źródło: Celina Wołosz, Sail Szczecin.

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.