Strona główna » Jubileusz „Fryderyka Chopina”

Jubileusz „Fryderyka Chopina”

by Wiesław Seidler

To już 30 lat pod Biało-Czerwoną…

„Najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego statku jest pierwsze podniesienie bandery. W moim  przypadku miało to miejsce 29 lutego 1992 roku…” – tak o sobie może powiedzieć już 30-letni Dostojny Jubilat – STS „Fryderyk Chopin”. Przypomnę, że podczas  podniesienia bandery widniał wtedy na jego rufie Gdańsk, ale żeglował tak tylko przez pierwszy rok eksploatacji, potem zmienił port macierzysty na Szczecin.  Byłem wtedy przy Wałach Chrobrego  świadkiem tej historycznej operacji technicznej usuwania z rufy żaglowca liter składających się na „GDAŃSK”, na miejsce których przyspawano „SZCZECIN”, i tak jest do dzisiaj (jak na zdjęciach).

Żaglowiec został zbudowany w Gdańsku, w serii słynnych „choreniówek”, dla Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Dalsze losy żaglowca to cała epopeja pięknych rejsów, ale też sztormów i awarii, a także „mielizn” lądowych, z kilkukrotną zmianą armatorów, kłopotami finansowymi, itp., itd. (więcej na stronach żaglowca). Od wykupienia „F. Chopina” z angielskiego aresztu przez obecnego właściciela i armatora Piotra Kulczyckiego, i po generalnym remoncie, nasz  jedyny pod polską banderą piękny oceaniczny bryg, pływa szczęśliwie po morzach i oceanach. Od wiosny do jesieni żegluje po wodach europejskich, praktycznie z corocznym udziałem – i zwycięstwami – w  regatach TTSR, najczęściej z młodzieżową reprezentacją Szczecina, z którą trzykrotnie uhonorowany został prestiżową Nagrodą Cutty Sark Trophy,!  Zimę spędza na Karaibach, z uczniami „Niebieskiej Szkoły”, z całego krajuAktualnie żaglowiec też jest jeszcze na Karaibach, z kolejną załogą „Niebieskiej Szkoły”, i tam na pokładzie fetować będą jego 30-e urodziny.

Armatorskie biuro „3Oceans” zaprasza natomiast na jubileuszowe spotkanie do  Warszawy, w poniedziałek 28 lutego 2022 r., do Tawerny Korsarz, początek o  godz. 18.30. Rocznica  jest nawet podwójna – 30-lecie żaglowca oraz 30-ty rejs „Niebieskiej Szkoły”. Będą goście, może też uczestnicy pierwszego i od razu transatlantyckiego rejsu, kiedy „F. Chopin” udziałem w OpSail „Columbus’1992” z powodzeniem zainaugurował późniejsze wspomniane starty i zwycięstwa w słynnych regatach TTSR, Ja też miałem wtedy okazję oglądać w Nowym Jorku całą międzynarodową regatową flotyllę, z wyróżniającą się polską reprezentacją kilkunastu żaglowców i jachtów  – oprócz „F. Chopina” były m.in. „Dar Młodzieży”, „Zawisza Czarny”, „Iskra”, „„Ark”, i inne. Na spotkaniu będą także załoganci ostatnich „Niebieskich Szkół”, będą filmy i prezentacje, w tym ze zwycięskich startów  w międzynarodowych regatach TTSR, z młodzieżową reprezentacją Szczecina, i inne atrakcje. Wystąpi też zespół Mechanicy Szanty. Przede wszystkim będzie z pewnością wiele serdecznych wspomnień, a może nawet łez wzruszenia.  Pozostaje Jubilatowi życzyć „Sto lat!”, i pomyślnych wiatrów.

STS „Fryderyk Chopin” jest  największym w świecie brygiem, i jedynym z sześcioma rejowymi żaglami na każdym z dwóch masztów, stąd też wysmukłą sylwetką – pod pełnymi żaglami – wyróżnia się wśród innych żaglowców. Jest jeszcze jeden polski  „Chopin” pod żaglami, wycieczkowy, największy w kraju na śródlądziu, pływa po …mazurskich jeziorach, ale to już inna bajka.

List ZOZZ – dla STS „Fryderyk Chopin”

Zdjęcie z pierwszego podniesienia Bandery – z archiwum kapitana Ziemowita Barańskiego

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły

Leave a Comment