Strona główna » Ekstraklasa zaczyna sezon!

Ekstraklasa zaczyna sezon!

by ZOZŻ

18 załóg najwyższej klasy rozgrywkowej Polskiej Ligi Żeglarskiej rozpocznie tegoroczne zmagania o tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego w regatach Memuak Grand Prix. Podobnie jak dwa tygodnie wcześniej podczas regat pierwszoligowych, akwenem regat będzie jezioro Dargin z bazą w Nowym Sztynorcie, start regat w piątek 3 maja, finał w sobotę.

Zeszłoroczny sezon Ligi zapowiadany był jako bardzo wyrównany i na najwyższym sportowym poziomie w historii Ligi. Przewidywania potwierdziły się w pełni, bo walka o tytuł Mistrza rozstrzygnęła się na ostatnim okrążeniu ostatniego wyścigu ostatnich regat, czyli po aż 74 wyścigach całego sezonu. W klasyfikacji końcowej wygrał Yacht Club Gdańsk, klub, który nie wygrał żadnej z 4 rozegranych rund, wyprzedzając 1 punktem Pogoń Szczecin i Yacht Club Sopot.

Tegoroczna rywalizacja zapowiada się jeszcze bardziej emocjonująco i wyrównanie. Z 1 ligi awansowały cztery mocne załogi z Ocean Challenge Sailing Club (OCC), Albatrosa Wolin (WOL), SportVita Ski&Sail Gliwice (SPO) oraz Kościańskiego Klubu Żeglarskiego (KKŻ), które mimo statusu beniaminka nie są skazywane na porażkę wzmacniając ekstraklasową stawkę. Dodatkowo w OCC na pozycji sternika od drugiej rundy zobaczymy bardzo utytułowanego i wszechstronnego Łukasza Wosińskiego a do składu SPO dołącza bardzo doświadczony Michał Korneszczuk.

W składach pozostałych ekstraklasowiczów, również zaszło sporo zmian i wzmocnień. W składzie Yacht Clubu Sopot, dwukrotnego zwycięzcy Ligi na pozycji sternika zobaczymy Karola Górskiego, dwukrotnego wicemistrza Ligi, sternikiem YKP Gdynia na pierwszą rundę został utytułowany Szymon Szymik, do składu AZS Politechniki Gdańskiej wraca Marcin Styborski, a w załodze AWFiS Gdańsk na pozycji sternika zobaczymy doświadczonego Tomasza Micewicza. To nie koniec zmian i roszad, bo do załogi OnLemon Rockstars dołącza Filip Ciszkiewicz, Jacek Przybylak pojawi się w składzie Legii Warszawa a do OCC dołączy jeszcze Katarzyna Goralska.

Obrońcy tytułu YCG popłyną w swoim mistrzowskim składzie z Igorem Tarasiukiem na pozycji sternika, za to srebrni medaliści z Pogoni Szczecin popłyną w nowym składzie, ale z dotychczasowym sternikiem Tadeuszem Kubiakiem. W składzie YKP Szczecin zabraknie niestety tym razem Agnieszki Skrzypulec.

„10 sezon Ligi zapowiada się bardzo ciekawie, bo możemy oczekiwać kolejnego wzrostu poziomu sportowego za sprawą nowych mocnych załóg i zawodników. Na pewno faworytami są załogi z zeszłorocznej czołówki, ale za ich plecami stawka jest bardzo mocna i wyrównana. Format ligowy sprzyja walce do ostatniego wyścigu każdych regat i całego sezonu, więc na to się nastawiamy i tego oczekujemy. Kto wygra, to naprawdę ciężkie zadanie przed typującymi” – podsumowuje Maciek Cylupa, organizator Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Tegoroczny sezon składa się ponownie z 4 rund w Sztynorcie, Sopocie, Gdyni i Szczecinie.

Lista Startowa:

 1. Yacht Club Gdańsk
 2. Pogoń Szczecin
 3. Yacht Club Sopot
 4. YKP Szczecin
 5. YKP Gdynia
 6. AZS WAT Warszawa
 7. UKS Żeglarz Wrocław
 8. Nowy Sztynort Giżycka Grupa Regatowa
 9. HRM Racing Poznań
 10. Legia Warszawa
 11. AZS Politechnika Gdańska
 12. AZS AWFiS Gdańsk
 13. Lubelskie YKP Lublin
 14. Rockstars Racing
 15. UKS Albatros Wolin
 16. SportVita Ski&Sail Gliwice
 17. Kościański Klub Żeglarski
 18. Ocean Challenge Sailing Club Gdynia

Z regat przeprowadzona zostanie transmisja telewizyjna na żywo na kanale youtubowym OCS oraz w telewizji Sportklub. Plan transmisji telewizyjnej:

Żeglarski Kanał Sportowy OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski:
Piątek: 1030-1200 oraz 1530-1700
Sobota: 1000-1130 oraz 1400-1530

Sportklub TV:

Piątek: 1745 – 1945

Sobota: 1345 – 1438

Sobota: 1745 – 1838

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2024.sapsailing.com

Wszystkie informacje, wyniki i linki do konferencji prasowych, analiz eksperckich można znaleźć na nowej oficjalnej stronie Polskiej Ligi Żeglarskiej:  www.ligazeglarska.pl oraz na profilach ligi w social mediach.

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski na YouTube można znaleźć podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

15 minutowe relacje z regat będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.

Sponsorem Regat są MEMUAK i Nowy Sztynort

Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska

Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment